Beyin Tümörü Çeşitleri Nelerdir

yorumsuz
287 okunma
Beyin Tümörü Çeşitleri Nelerdir

Beyin Tümörü Çeşitleri Nelerdir?

Beyin tümörünün çeşitleri birincil ve ikincil olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.  Birincil olan gruba iyi huylu veya kötü huylu olan kanserli tümörler girmektedir. İkincil olan gruba ise vücudun herhangi bir bölgesinde oluşmuş ve oradan beyne sıçramış tümörler girmektedir. Beyin tümörünün herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. Çeşitli sebepler ile oluşabilmektedir. Hafıza kayıplarına, görme ve denge kaybına sebep olabilecek ve ölümle sonuçlanabilecek bir hastalıktır.

İyi Huylu ve Kötü Huylu Beyin Tümörleri

Ömrü dolan beyin hücrelerinin ölmesinin ardından yeni hücreler ölen hücrelerin yerini alır ancak bu işleyişin değişmesi sebebiyle hiç ihtiyaç duyulmazken beyinde yeni hücreler oluşur ve bu hücreler fazlalık olarak görülür vücut tarafından. Bu hücrelerin çoğalmaya devam etmesi sonucunda doku oluşur ve tümör meydana gelir. Bazen iyi huylu olan bir tümör zararsız olmasına rağmen bulunduğu bölge sebebiyle kişinin hayatını olumsuz etkileyebilmektedir.

  • Benign (iyi huylu) Tümörler: Çevredeki dokulara yayılma özelliğine sahip değildir. Cerrahi müdahale ile kolaylıkla alınabilmektedir. Tekrar oluşumu nadiren dahi olsa görülme olasılığı vardır. Boyutu büyümediği ve baskı yapmadığı sürece beyinde bulunması zarar vermez ancak baskı oluşturacak kadar büyüdüyse beynin işleyiş dengesini bozabilmektedir.
  • Malign (kötü huylu) Tümörler: Kanserli hücrelerdir. İyi huylar yavaş bir büyüme seyri gerçekleştirirken malign beyin tümörleri daha hızlı büyümektedir. Çevredeki dokulara daha hızlı yayılmaktadır. Zarar ve hasarları büyüktür. Çevredeki doku harici tüm vücuda yayılabilme ve omurgayı tehdit edebilme niteliği taşırlar.

Beyin Tümörlerinde Derecelendirme

Beyin tümörlerinin çeşidinin olmasının yanında dereceleri ve evreleri bulunmaktadır. Dereceler kanserli hücrelerin şekline göre belirlenmiştir. Evreler ise kanserli hücrelerin büyüme aşamaları ile alakalıdır. Derecelerine değinilecek olunur ise şöyle bir sıra izlenmektedir:

1. Derece Beyin Tümörleri: İyi huylu tümörler olarak nitelendirilir ve zararı yoktur. Henüz büyüme evresinde değillerdir ve büyümenin seyri ağır olmaktadır.

2. Derece Beyin Tümörleri: Kötü huylu olan beyin hücrelerine verilen derecedir. Beyin hücrelerine benzerlik göstermesine rağmen zarar verme niteliği taşırlar.

3. Derece Beyin Tümörleri: Beyin hücrelerine olan benzerliğini yitirmiş kötü huylu olan kanser hücreleridir. 3. Dereceye ulaşmış bu kötü huylu kanser hücresi bu evreden itibaren hızla büyür.

4. Derece Beyin Tümörleri: Düşük hücreli tümörün 4. Dereceye kadar hızla büyümesi ve bu evreden sonra büyümenin eskiye nazaran daha hızlı gerçekleşmesi görülmektedir. Yetişkinlerde daha sık görülür bu durum.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 27 Haziran 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın