Beyin tümörü belirtileri nelerdir?

yorumsuz
206 okunma
Beyin tümörü belirtileri nelerdir?

Beyin tümörü belirtileri nelerdir?

Beyin tümörü her yaştan tüm insanlarda görülebilmektedir ve bu tümörlerin ne sebeple oluştuğu tam anlamıyla bilinmemektedir.

Beyin tümörü belirtileri ( iyi huylu ya da habis) tümörün büyüklüğüne, hücre tipine ve yer aldığı bölgeye yönelik değişim gösterebilir.
Belirtiler tümör beyne baskı yapmaya başladığında ve sinirleri tahrip ettiğinde belirir. Aynı sürede beyin sıvısının dolaşımı tümör sebebiyle sekteye uğradığında bir takım belirtiler görülebilir.

Beyin tümörü en sık görülen belirtileri;

Baş Ağrısı: Baş ağrısı beyin tümörü belirtisi olabilmektedir fakat baş ağrısının stres  berbat beslenme, vücudun susuz kalması benzeri birçok farklı sebeple oluşabileceği de unutulmamalıdır.

Beyin tümörünün sebep olduğu baş ağrısı en şiddetli olarak sabah saatlerinde yaşanır. Uykudan baş ağrısıyla uyanmak, önceden baş ağrısı problemi olmayıp son zamanlarda sıkça baş ağrısı yaşamak, baş ağrılarının her geçen gün sıklaşması, baş ağrısıyla beraber mide bulantısı ve istifra (kusma) görülmesi baş ağrısının beyin tümörü sebebiyle olabileceğinin ipuçlarıdır.

Beyin tümörü bulunan hastaların her 3 hastadan 1’i doktora baş ağrısı şikayetiyle gitmektedir. Tümörün sebep olduğu baş ağrısı epeyce şiddetlidir ve uzunca sürebilir.

Sabah meydana gelen ağrı öğle saatlerine doğru hafifleyebilmektedir. Tümörün beyin üstünde yarattığı baskı arttıkça baş ağrıları şiddetlenir ve sıklaşır. Eğilmek, öksürmek, egzersiz yapmak dahi baş ağrısını artırabilmektedir.

Mide Bulantısı: Beyin tümörünün sebep olduğu mide bulantısı daha çok sabahları görülür. Mide bulantısına istifra (kusma) ve son bulmayan hıçkırık eşlik edebilir.

Uyuşukluk: Uyuşukluk durumu çoğunlukla beyin tümörü belirli bir boyuta ulaştığında görülür. Tümör kalınlaştıkça ve kafatası içerisinde etrafındaki dokulara baskı yaptıkça uyuşukluk belirir ve normalden daha çok uykuya gereksinim duyulabilir.

Görme ve Konuşma Sorunları: Tümör sebebiyle göz bozukluğu, nesnelerin biçimlerinin dalgalanıyor gibi görülmesi, tam olarak görememe, tünel görüş, çift görme ve görüş kaybı benzeri problemler oluşabilir.

Kişi konuşurken kelimelerin unutulması, tam telaffuz edilememesi ve konuşulanları anlamama benzeri sorunlar yaşanabilir.

Titreme ve Seğirmeler: Beyin tümörüne ilişkili olarak meydana çıkan kas seğirmeleri ve titremeler çoğunlukla el, kol ve bacaklarda görülebilmektedir.

Bazı titremeler vücut genelinde, nöbet biçiminde görülebilir ve hastanın 1-2 dakikalık şuur kaybı yaşamasına neden olabilmektedir. Şayet beyin tümörü epeyce başarılı bir biçimde tedavi edilirse titreme, nöbet ve kas seğirmelerin tamamıyla ortadan kalkma olasılığı epeyce yüksektir.

Ancak bazı vaziyetlerde tümör alınmasına rağmen beynin hasar gören dokusu sebebiyle titremeler ve kas seğirmeleri aynı ritimde devam edebilir. Bu titremeler ve kas seğirmeleri epilepsi ilaçlarıyla kontrol altına alınabilmektedir.

Diğer Belirtiler: Beden dengesini koruma ve yürüme esnasında meydana gelen sıkıntılar, ruh halinde dalgalanmalar ve bireyin karakterinin değişmesi, konsantre olamama ve hafıza sıkıntılarıyla kol ve bacaklarda duygu kaybı beyin tümörünün diğer belirtileri içerisindedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 22 Haziran 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın