Beyin Tümörü Ameliyatı

yorumsuz
177 okunma
Beyin Tümörü Ameliyatı

Beyin Tümörü Ameliyatı

Beyinde oluşumu gerçekleşmiş kötü huylu tümörlere malign, iyi huylu tümörlere ise benign denmektedir. Beyin tümöründe en önemli tedavi cerrahi yöntemdir. Ancak hastalığın seyrine ve tümörün çeşidine bağlı olarak tedavi yöntemleri değişebilmektedir. Ameliyat haricinde radyoterapi ve kemoterapi uygulanmaktadır. Tümörün gerekli olan lokalizasyonu ve genel durumu yapıldıktan sonra tedavinin seyri belirlenmektedir.

En etkili yöntem ameliyattır. Diğer tedavi yöntemleri ancak ek olarak tercih edilebilir veyahut patolojik dokuların ameliyatla alınabilmesi için küçültülmesini sağlamak amacıyla tercih edilebilir. Başarılı bir beyin tümörü ameliyatının ardından dahi ek tedavi kullanılması normal olarak kabul edilmiştir. Bazı durularda tümörün yenilenme ihtimali varsa bu ihtimalin ameliyat sonrası ortadan kaldırılabilmesi için ek tedavi yöntemleri kullanılmalıdır.

Beyin Tümörü Ameliyatı Aşamaları

  • İlk aşama olan teşhis, hastaya ve yakınlarına sıkıntılı bir dönem yaşatabilmektedir. Doğru teşhisin yapılmasının ardından en güvenilir ve iyi bir doktorun tercih edilmesi ameliyat açısından büyük bir önem arz eder.
  • Doğru doktoru seçilmesinin ardından doktor tümörün yeri, cinsi hakkında bilgilendirme yaparak ameliyatın zorluk derecesini belirtir. Bu zorluk derecesine göre plan ve strateji doktorlar tarafından yapılarak herhangi bir komplikasyon sonucunda dahi en iyi şekilde ameliyat doktor nasıl yöneteceğin belirlemelidir.
  • Beyin tümörü ameliyatlarında kafa tasının açılabilmesi için ilgili bölgenin üstünde bulunan saçlar kazınır. Kullanılan anestezi yöntemi ise genel anestezi olmaktadır. Hastanın hiçbir şeyden haberi asla ameliyat sırasında olmamaktadır.
  • Ameliyat esnasında doktorun kullandığı aletlerin doktor kontrolü dışında oynamaması amacıyla kafatasının sabit tutulması için çivili başlık kullanılmaktadır. Gerekli dokuların kemikten ayrılmasının ardından bir matkap yardımıyla kafatasından doktoru belirlediği kadar kemik çıkartılmaktadır.
  • Kemiğin kaldırılmasının ardından gereli işlemler ile beyne ulaşılır. Kanama sürekli kontrol altında tutulmalıdır.
  • Tümörlü bölgeye ulaşılmasının adından tümörün temizleme işlemi yapılır. Ardından açılan zarlar kapatılır ve çıkarılan kemik geri yerine yerleştirilir. Son olarak cilt kapatılır ve ameliyat işlemi tamamlanır.
  • Hastanın ameliyat sonrasında yoğun bakıma alınan hastanın çıkarılma süresi boyunca bakımı önemlidir. Taburcu oluşundan 10 kadar sonra dikişlerin alımı gerçekleştirilir. Gerekli ilaçlar ve ağrı kesiciler hastaya doktor tarafından verilir. Bir süre beyin ödemi görülmesi muhtemeldir. Özellikle kuvvet kaybının meydana gelmesi olası bir durumdur.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 27 Haziran 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın