Beyin Tümörü Ameliyatı Sonrası

yorumsuz
857 okunma
Beyin Tümörü Ameliyatı Sonrası

Beyin Tümörü Ameliyatı Sonrası

eyin tümörü, en tehlikeli beyin hastalıklarından birisidir. İyi huylu veya kötü huylu olmasına bağlı olarak gereken tedavi gerçekleştirildikten sonra dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. En sık kullanılan tedavi yöntemi olan beyin tümörü ameliyatı sonrası iyileşme dönemi, aslında hastalığın en dikkat edilmesi gereken hassas dönemidir.

      Beyin tümörü ameliyatı sonrası

Beyin tümörü ameliyatı yapıldıktan sonra, dikişli bölgenin bir süre korunması gerekmektedir. Doktorun önerdiği süre dahilinde, (genelde 3 gün) banyo yapmamak gerekmektedir. Ameliyattan sonra, belirlenen aralıklarla pansumana gidilmelidir. İyileşme sürecinde, doktorun verdiği ilaçlar haricinde başka ilaç kullanılmamalıdır. Kilo dengesini korumaya özen gösterilmeli, spor yapmak ve araba kullanmak gibi günlük aktivitelerden bir süre kaçınılmalıdır. Beyin tümörü ameliyatı sonrası, hasta için bambaşka bir yaşam başlamaktadır. Ameliyat sonrası iyileşme sürecinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise, düzenli doktor kontrolleridir. Ameliyat esnasında tümörün tamamen temizlenip temizlenmediği, kalıntı olup olmadığı, çeşitli tetkiklerle belirlenmekte ve ona göre bir yol izlenmektedir.

Beyin tümörü ameliyatı sonrası, hastaya gerekirse psikolojik destek de sağlanmaktadır. Beyin tümörünün sebep olduğu, konuşma bozukluğu, titreme ve hareket kısıtlanmaları içinse, ek tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Fizik tedavi, beyin ameliyatı sonrası hastanın mutlaka alması gereken bir destektir. Onun haricinde konuşma bozuklukları için konuşma terapisi, titreme için ilaç tedavisi ve psikolojik destek de, bu dönemde hastaya verilen profesyonel desteklerdir.

Beyin tümörü ameliyatı, her hastada aynı etkiyi göstermemektedir. Tümörün büyüklüğü ve türüne göre gerçekleştiren beyin ameliyatı, operasyon sonrasında hastanın durumunu belirlemektedir. Bazı hastaların iyileşme süreci çok kısa sürmekteyken, bazı hastaların iyileşme süreci uzun ve sıkıntılı bir süreci kapsayabilir. Hatta bazı hastalarda beyin tümörü ameliyatı sonrası, yürüme bozukluğu, denge kayıpları, el ve ayakların şişmesi ve geçici hafıza kaybı gibi olumsuz durumlar gözlenebilmektedir. Bu olumsuzluklar, düzenli doktor kontrolleri ve ek tedavi desteği ile, belirli bir sürede aşılabilmektedir.

  Beyin tümörü ameliyatı sonrası, beslenme alışkanlıklarından günlük aktivitelere kadar herşey doktor kontrolünde gerçekleştirilmelidir. Operasyon sonrası kişi beslenmesine dikkat etmeli, gerekirse diyetisyenden destek almalı, sigara alkol gibi alışkanlıklardan kesinlikle uzak durmalı, hareketli aktivitelerden kaçınmalı, doktorun belirttiği süreler dahilinde banyo yapmamalı ve kontrollerine düzenli olarak gitmelidir. Ameliyat sonrası doktor kontrollerine düzenli olarak gitmek, en az ameliyat kadar ciddiyet taşımaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 29 Haziran 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın