Beyin Tümörlerinin Belirtileri

yorumsuz
149 okunma
Beyin Tümörlerinin Belirtileri

Beyin Tümörlerinin Belirtileri

Beyin tümörleri insan beynindeki sağlıklı hücrelerin anormal büyüme göstermesi sonucunda kitleleşen yapılardır. Beyin tümörleri henüz yeni doğmuş bebekler de dahil olmak üzere her yaş grubunda rastlanabilen bir kanser türüdür. Orta yaşın üzerindeki kanser hastalarında kanserin yayılmasıyla beraber beyin tümörü oluşumu da gözlemlenmektedir.

Beyin tümörlerinin belirtileri beyindeki yerleşim yerine ve tümörün çeşidine göre değişmektedir. Bu belirtiler konusunda bilinçli olunursa, tümörler erken teşhis edilebilir ve bu sayede hastanın yaşam kalitesinde olumlu gelişmeler gözlemlenebilir. Çoğunlukla tümörün kafatasına yaptığı baskı sonucunda meydana gelen belirtiler şunlardır:

  • Epilepsi nöbetleri
  • Baş ağrısı
  • Sık sık meydana gelen bulantı ve kusmalar
  • Çift veya bulanık görme
  • Vücudun çeşitli bölgelerinde kısmî felç
  • Güç ve yetenek kaybı
  • Ruhsal bozukluklar

Epilepsi nöbetleri : Bu nöbetler bilinç kaybıyla beraber görülebildiği gibi bilinç yerinde olduğu halde de görülebilir. 20 yaş sonrasında görülen epilepsi nöbetlerinin beyin tümöründen kaynaklanma ihtimali yüksek olduğundan mutlaka araştırılmalıdır.

Baş ağrısı: Tümörlü hastaların yaklaşık %60’ında zaman içinde şiddeti artan baş ağrısı şikayetleri görülür. Bu ağrı en az 2-3 aydır sık sık yaşanıyorsa tümör kaynaklı olma riski fazladır.

Bulantı ve kusma: Baş ağrısı ile birlikte yaşanan bulantı ve kusmalar, migren belirtisi olabilirse de; uzun bir süre birlikte tekrarlayan ağrı ve kusmalarda, tümör ihtimali üzerinde durulmalıdır.

Güç ve yetenek kaybı: Kol ve bacakta güç kaybı, sürekli sorunsuz yapılan işleri yapamama, denge bozukluğu ve uyuşma, olası beyin tümörleri belirtileri arasındadır. Beyin tümörü esnasında konuşma bozukluklarına da sık rastlanır.

Çift veya bulanık görme: Bu belirti baş ağrısıyla beraber görüldüğünde baş ağrısının bir uzantısı sanılsa da, beyin tümörlerinin ilk belirtilerinden biridir. Çift veya bulanık görme, beyin tümörlerinde baş ağrısı olmadan da rastlanabilecek bir semptomdur. Tümörün görme sinirine yakın olması durumunda görme bozukluğu da yaşanabilir.

Kısmî felç: Tümörler beynin bedensel hareketleri yöneten bölgesine yakın olduğunda felç nedeni olabilirler.

Bu anormal yapılı hücreler, kötü huylu ve iyi huylu olarak iki ayrı yapıdadırlar. Beyin tümörlerinin belirtileri tümörün iyi huylu ya da kötü huylu olmasına göre değişiklik gösterir. İyi huylu tümörler hastalığın seyri açısından biraz daha olumlu tablo çizse de beyinde yerleştikleri bölge hassas bir bölgeyse bunlar da kötü huylu tümörler kadar tehlikeli olmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 27 Haziran 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın