Beyin Sapı Tümörü

yorumsuz
301 okunma
Beyin Sapı Tümörü

Beyin Sapı Tümörü

Beyin sapı vücudun hayati olan fonksiyonlarının işlevini ve kontrolünü üstlenen bir mekanizmadır. Beynin hemen alt kısmında durarak tüm fonksiyonları düzenle kontrol eder. Bu bölgede oluşabilecek herhangi bir tümör oldukça ciddi ve ağır şekilde sonuçlanabilmektedir. Bu olayların gerçekleşmemesi için erken teşhis ve doğru tedavi uygulanmalıdır. Genelde yaygın olarak çocuklarda görülmektedir.

Yapılacak müdahalelerin doğru şekilde yapılması ve doktor seçimi hayati önem taşımaktadır. İlk tedavi yöntemi olarak tercih edilen ameliyat sadece bu alanda oluşan tümörlerde büyük risk olarak görülmektedir. Bu sebeple ilk tercih olarak ameliyatın beyin sapı tümörlerinde tercih edilmesi doğru bir yaklaşım olmayacaktır.

Beyin Sapı Tümörü Belirtileri

  • Tümörün beyin sapının görevini yerine getirmesini engellemesi sonucu hastalarda yüz kaslarının ve kontrol etme gücünün zayıflaması sıklıkla gözlenmektedir.
  • Gözler bir süre sonra çift görmeye başlamaktadır.
  • Beyin sapı tümörü günü yorgun geçirmeye ve baş ağrılarına sebep olabilir.
  • Ciddi denge kayıpları kontrol mekanizmasının bozulması sebebiyle gerçekleşir.

Ancak bu belirtilerin aynı anda ve tümör oluşur oluşmaz gözlenmesi beklenemez. Tümörün oluşumunun ardında aylar sonra dahi bu belirtiler yavaş yavaş ortaya çıkmaktadır.

Beyin Sapı Tümöründe Uygulanan Tedavi

Beyin sapı tümöründe cerrahi tedavi tercih edilememesi sebebi ile kemoterapi ya da radyoterapi uygulanabilmektedir. Bazı durumlarda ikisi birden dahi uygulanabilmektedir. Bu tedavilerin dikkatli ve düzenli yapılmasına önem verilmelidir. Aksaklık gerçekleştirilmemelidir. Son dönemde ise uygulanan bir diğer tedavi yönteminde direk beyin sapına doğru iletilen ilaçlardır. En hızlı şekilde etki etmeye bu yöntemde sahiptir. Birçok hastada denenmesine bakılacak olunur ise oldukça başarı sağlanmıştır. Şimdi ise beyin tümörlerinde uygulanabilmesi açısından uzman doktorlar ve profesörler bu uygulama üzerinde çalışmalarını sürdürmektedirler. Bu çalışma sonucunda birçok hastalık ve tümör bu yöntem ile tedavi altına alınabilecektir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 27 Haziran 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın