Beyin Kanseri, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
287 okunma
Beyin Kanseri, Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Kanseri, Belirtileri ve Tedavisi

Beyin kanseri, her yaştan ve cinsiyetten insanda görülebilecek ciddi bir hastalıktır. Günlük yaşamda aksamaya yol açacak bazı belirtilerle kendini gösteren beyin kanseri, uygun koşullarda tedavi edilmediği takdirde, hayati tehlikelere yol açmaktadır.

      Beyin kanseri belirtileri

Beyin kanseri belirtileri, hastalığın türüne ve derecesine göre değişmektedir. Kanserli hücre giderek büyüyerek sinirlere baskı yapmaya başladığında, beyin kanseri belirtileri de ortaya çıkmaktadır.

    Baş ağrısı: Baş ağrısı, beyin kanserinin en sık rastlanan belirtisidir. Belirli aralıklarla baş ağrısı yaşayanlar, beyin kanseri riskine dikkat etmelidir. Ancak, baş ağrısı farklı sebeplere bağlı olarak da ortaya çıkabileceğinden, en kısa zamanda bir doktora başvurulmalı ve ağrının sebebi belirlenerek gereken tedaviye başlanmalıdır. Uykuları bölecek derecede şiddetli baş ağrısı, günlük aktiviteleri kısıtlayacak sıklıkta yinelenen baş ağrısı ve uzun süren baş ağrısı, beyin kanseri belirtileri arasındadır. Baş ağrısına mide bulantısı ve kusma da eşlik ediyorsa, beyin kanseri ihtimali yükselmektedir.

  Titreme: Ellerde, kollarda ve bacaklarda sıklıkla görülmeye başlayan titremeler, beyin kanseri belirtisi olabilir.

  Görme ve konuşmada bozukluk: Beyin kanseri, görme, konuşma ve anlamayla ilgili olumsuzluklar yaşatabilir.

  Halsizlik ve uyuşukluk: Tümörün büyümesine bağlı olarak beyin kanserinin giderek ilerlemesi, uykuya eğilimi arttırır, halsizlik ve uyuşukluğa sebep olur.

   Mide bulantısı: Özellikle sabahları görülen mide bulantısı, beyin kanserinin belirtisi olarak ortaya çıkabilir.

Bu belirtiler haricinde, kişide denge bozuklukları görülmesi, yürürken sendeleme, ruh ve karakter ikilemleri, konsantrasyon bozukluğu ve unutkanlık, diğer beyin kanseri belirtileri olarak önemsenmesi gereken rahatsızlıklardır.

    Beyin kanseri tedavisi

Beyin kanseri tedavisinde, en önemli etken erken teşhistir. Hastalık, ilk evrelerinde teşhis edildiğinde, tedavisi daha kolay ve kalıcı şekilde yapılabilmektedir. Son teknolojideki tıbbi cihazlarla, kolaylıkla teşhis edilen beyin kanseri tedavisi için, farklı teknikler kullanılmaktadır.

 Cerrahi operasyon: Beyin kanseri tedavisi için, en etkili sonuç veren yöntemdir. Kafatası açılarak kanserli hücreler temizlenir ve hasta bir süre kontrol altında tutulur.

   Radyoterapi: Yüksek enerjiye sahip ışınlar ile, kanser hücreleri tahrip edilir ve hastalığın yayılması önlenir.

   Kemoterapi: Beyin kanserinin ilaçla tedavi edilmesidir. Kişiye, bir plan dahilinde, belirlenen zamanlarda, damardan ilaç verilir. Damardan kana karşıan ilaçlar, zamanla hastalığın tedavi edilmesini sağlar.

Yukarıda bahsedilen tedavi şekillerine ek olarak hastaya, konuşma terapisi ve fizik tedavi desteği de sağlanmaktadır. Beyin kanserinin sebep olduğu hareket sınırlamaları ve konuşma bozukluklarının ortadan kaldırılması için, tedavi sürecinde hasta, fiziksel aktivite desteği ve konuşma terapisi almaktadır.

Beyin kanseri, ne kadar erken teşhis edilirse, tedaviden olumlu sonuç alma şansı o kadar artar. Bu nedenle, baş ağrısı, kusma, uykuya eğilim, mide bulantısı, konuşma ve görme bozukluğu ile hareket kısıtlanması yaşayanlar, vakit kaybetmeden alanında uzman bir hekime başvurmalı ve gereken tetkikler yaptırılmalıdır. Beyin kanseri, uygun teknikler kullanıldığı takdirde, tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 1 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın