Beyin Kanseri Tedavisi

yorumsuz
332 okunma
Beyin Kanseri Tedavisi

Beyin Kanseri Tedavisi

Tedavi hakkında karar vermek ezici olabilir. Kısa sürede, birçoğu kafa karıştırıcı ve korkutucu olan geleceğiniz hakkında eleştirel kararlar almak için çağrılıyorsunuz. Sizin için en iyi tedaviyi belirlemek için tıbbi ekip ile birlikte çalışmanız önemlidir.

Sağlık ekibinizle daha etkili bir şekilde çalışmak için, günlük soruları, yan etkileri, notları ve randevu bilgilerini izlemek için bir defter tutun ve planlayıcı planlayın. Tüm bilgileri ve duyguları yönetmek için sizinle birlikte birisini randevularınıza getirmeniz yararlı olacaktır.

Ayrıca, sorularınızı yanıtlamanın nasıl olacağını bilmelisiniz. Sorularınız hakkında konuşmak için randevu alırken yeterli süre olacak mı? Sorular için ek bir randevu programlamalı mıyız? Siz ve doktorunuz verimli bir ilişki kurabilmeniz için bu soruları öne alın.

Beyin tümörleri tedavisi birçok faktöre dayanır:

  • * Yaşınız, genel sağlık ve tıbbi geçmişiniz
  • * Tümörün türü, yeri ve boyutu
  • * Tümör yayılma ya da tekrar etme olasılığı
  • * Belirli ilaçlar, işlemler veya terapiler için toleransınız

Bu semptomların tedavisi aşağıdakileri içerebilir:

  • * Antiseptik / Antiepileptik İlaçlar (AED’ler)
  • * Steroidler
  • * Cerrahlık

Çoğunlukla, agresif olmayan düşük dereceli tümörler (derece I ve II), tek başına dikkatli izleme veya ameliyat ile tedavi edilir. Tüm tümörler tekrar taramalarla izlenirken, grade II tümörler ameliyattan sonra ve tekrarlama olmadığından emin olmak için daha yakından izlenir.

Habis olan ve hızlı büyüyebilen daha yüksek dereceli tümörler (grade III ve IV) çıkarılması daha zor olup radyasyon, kemoterapi veya mevcut ise klinik bir muayene gibi ameliyatın ötesinde ek tedaviler gerektirir. Mikroskobik tümör hücreleri cerrahiden sonra da kalabilir ve sonunda büyür. Bu nedenle, tüm tedavilerin ömrünü uzatmak ve olabildiğince uzun süre iyileştirmek amaçlanmıştır.

Yüksek dereceli tümörler için ilave tedavi seçenekleri şunları içerir:

Radyasyon tedavisi: X-ışınları ve diğer radyasyon formları tümör hücrelerini yok edebilir veya tümör büyümesini geciktirebilir.

Kemoterapi: Hızla bölünen hücreleri öldürmek için ilaçların kullanılması. Sözlü veya intravenöz olarak alınabilir.

Hedeflenen Terapi: Hücre büyümesi için gerekli moleküller veya yollar gibi bir hücrenin spesifik bir elementi üzerine odaklanması onları hedef olarak kullanır.

Tümörlerin Muamele Edilmesi Alanları: Farklı alanlarda kullanımları boyunca farklı yönlerde dolaşan “dalga benzeri” elektrik alanları oluşturarak, kanser hücreleri tarafından sergilenen hızlı hücre bölünmesini bozmak için elektrik alanlar üreten tedavi yöntemi, yerel veya bölgesel olarak sağlanır. Bölünen hücrelerdeki yapılar elektrik yüklü olduklarından, bu elektrik alanları ile etkileşime girer.

İlk tanı, nüks veya tedaviye yanıtınız konusunda emin değilseniz, ikinci bir görüş düşünmek faydalı olabilir.

UZUN VADELi PLANLAMA

Tüm beyin tümörü hastaları, hemen tedavi için değil aynı zamanda iyileşme ve uzun vadeli yönetim için tedavi ekibiyle bir plan geliştirebilirler. Buna şunlar dahildir:

  • * Sürekli takip bakımı
  • * Rehabilitasyon
  • * Destekleyici bakım / Palyatif bakım

Bir kişinin altı aydan daha uzun yaşama ihtimali düşük olduğunda, genellikle bakım evinde bakım yapılması tavsiye edilir. Bir hastanın ve ailenin ihtiyaçlarının her yönüyle ilgilenilmesini içerir. Her şey rahatlıktır. Bakım evde, bakım evinde veya bir hastanede verilebilir. Genellikle çoklu bakım sağlayıcıları katılır. Hospis sağlayıcıları, bakıcıyı desteklemek, hasta ve ailenin ihtiyaçlarını karşılamak ve herkes için acıyı önemli ölçüde azaltmak için birlikte çalışırlar.

TEDAVi MERKEZİ SEÇENEKLERİ

Bir tedavi merkezi seçmek zor olabilir. Hastanın ve aile bireylerinin göz önüne almasını isteyebilecek birçok faktör vardır, örneğin merkezin konumu, masrafları ve beyin tümörlerini tedavi etme deneyimi gibi başlıklar alınmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 1 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın