Beyin Kanseri Belirtileri

yorumsuz
350 okunma
Beyin Kanseri Belirtileri

Beyin Kanseri Belirtileri

Beyin kanseri, ilk oluştuğunda kolaylıkla tedavi edilebilen, ancak çoğaldığında ve yayıldığında tedavisi zorlaşan bir hastalıktır. Kişinin tüm vücudunu etkileyecek belirtilerle kendini gösteren beyin kanseri, ciddi boyutlara ulaşmadan tedavi edilmelidir.

   Beyin kanseri belirtileri

Beyin kanseri, hastanın kouşmasından görmesine, yürümesinden hareket etmesine kadar birçok aktivitesini olumsuz etkilemektedir. Beyin kanserinin en sık rastlanan belirtileri şunlardır:

   Baş ağrısı: Beyin kanseri, ilk dönemlerde baş ağrısıyla kendini göstermektedir. Şiddetli ve uzun süren baş ağrısıyla birlikte bazen kusma da görülebilir. Ancak, her baş ağrısı, beyin kanseri belirtisi olmayabileceği için, bir doktora gidilerek teşhis konulmalıdır.

El ve ayaklarda his kaybı: Beyin kanseri, hastaların el ve ayaklarında zaman zaman oluşan his kaybı ile kendini gösterebilir.

 Mide bulantısı: Hastalığın ilerlediği evrelerde, şiddetli mide bulantısı ortaya çıkabilir. Sürekli hale gelen mide bulantısı, beyin kanseri belirtisi olabileceğinden dolayı önemsenmelidir.

   Uyuşukluk, hareketsizlik: Beyin kanserinin ilerleyen evrelerinde görülen belirtisidir. Kanserli hücrenin giderek büyümesi ve sinirlere baskı yapması, kişide halsizliğe ve uyuşukluğa sebep olur.

   Görme bozukluğu: Teşhis ve tedavisi yapılmadığı takdirde beyin kanseri, hastanın görme bozuklukları yaşamasına sebep olmaktadır.

   Konuşma bozukluğu: Sürekli ilerleyen hastalık, kişinin cümle kurmasında, konuşmasında veya karşısındakinin konuştuklarını anlamasında sıkıntı yaşamasına sebep olmaktadır.

   Titreme-seğirme: Birden görülmeye başlanan titreme ve seğirmeler, beyin kanseri belirtisi olabilmektedir. Titreme, daha çok ellerde ve bacaklarda kendini göstermektedir.

   Denge problemleri: Kanserli hücrenin büyümesi, kişinin denge problemleri yaşamasına sebep olmaktadır.

   Psikolojik dalgalanmalar ve hafıza sorunları: Beyin kanseri, kişide psikolojik değişimlere yol açabilmektedir. Ruh halindeki ani dalgalanmalar, hastalık önemli bir evreye ulaştığında görülen belirtilerdir. Ayrıca, hastalığın ilerleyen evrelerinde, kişide aşırı unutkanlık ve kısa süreli hafıza kayıpları da görülebilmektedir.

Beyin kanseri, kişinin tepeden tırnağa tüm vücudunda sebep olduğu olumsuzluklarla kendini göstermektedir. Hastalığın teşhis ve tedavisinde bu belirtiler büyük önem taşımaktadır. Baş ağrısı ve mide bulantısı, beyin kanserinin genelde ilk evrelerinde görülürken, titreme, uyuşukluk, denge problemleri, konuşma ve görme bozuklukları ile hafıza kayıpları, hastalığın ilerlediği evrelerde görülmektedir. Günümüz teknolojisinde, her hastalığın olduğu gibi beyin kanserinin tedavisi de kolaylıkla yapılabilmektedir. Tıbbi-teknolojik gelişmeler, tedavi seçeneğini de arttırmıştır. Bu nedenle, bahsettiğimiz belirtilerden bir veya birkaçını yaşayanlar, zaman kaybetmeden gereken müdahale için doktora görünmelidir. Hastalığın tedavisi, kanserin türüne ve derecesine göre uygun teknikler kullanılarak yapılmaktadır. Beyin kanserinin her aşamasında uygulanabilecek profesyonel tedavi teknikleriyle hastalık, kalıcı olarak tedavi edilebilemektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 1 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın