Bebeklerde Bağırsak Tembelliği

yorumsuz
258 okunma
Bebeklerde Bağırsak Tembelliği

Bebeklerde Bağırsak Tembelliği

Bebeklerin bağırsak hastalıkları arasında en sık görüleni bağırsak tembelliği olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sindirim sistemi rahatsızlığının bebeklerinizi nasıl etkilediğine dair bazı ayrıntıları paylaşacağımız yazımızda, genel şikayetlerin neler olduğunu da görebileceksiniz.

Bebeklerin hangi durumlarda bağırsak tembelliği için riskli gruplarda olduğunu, bağırsak tembelliği oluşumunun bebeklerde nasıl geliştiğini ve tedavisinin hangi yöntemlerle uygulandığını merak edenler için en iyi yanıtları vermeye devam ediyoruz.

Bebeklerde Bağırsak Tembelliği Riskleri

Anne sütünün ilk 6 ayda kesin olarak verilmesi gerektiğini söyleyen uzmanların, bu düşüncelerini destekleyen durumlardan birisi de bebeklerde bağırsak tembelliği görülme riskleridir. Bebeklerin 6 aya kadar bağırsak tembelliği için riskli gruplar içerisinde yer aldığını söylemek mümkün olmayacaktır. Anne sütüyle beslenen bebeklerdeki kabızlık ve diğer bağırsak sorunlarının kısa sürede geçeceğini görebilirsiniz.

Bu nedenle bebeklerin 6 aydan sonraki durumları göz önünde bulundurulmalı ve bu dönemde bağırsak tembelliği için riskli gruplarda olup olmadığına dair belirtiler dikkate alınmalıdır.

Bebeklerde Bağırsak Tembelliği Oluşumu
Bebeklerde 6 aydan sonra ek gıdaya geçilmektedir ve bununla birlikte, düzensiz beslenmesi halinde bağırsak tembelliği yaşanmaktadır. Katı gıdaları aşırı vermekten dolayı ve bebeğinize bazı masaj hareketlerini yapmadığınız da bağırsaklarında bu sorunlar oluşabilir.

Bununla birlikte anne sütünü almaması veya beslenmeme konusunda ısrarcı davranması ve yemeklere karşı isteksizlik duyması, hızla kilosunun düşmesi ve çeşitli zaman dilimlerinde huzursuzlanması da bebeklerde bağırsak tembelliği oluşumu esnasında görülebilmektedir.

Kabızlık durumlarının birkaç kez olması halinde endişe etmeseniz de, daha uzun süreli ve daha sık yaşanması halinde, kronik hal alan bu durumun bağırsak tembelliğinden olabileceğini unutmamamalısınız.

Bebeklerde Bağırsak Tembelliği Tedavisi
Bebeklerinizin sağlıklı beslenmesi için bol sıvı tüketmesine dikkat etmelisiniz. Bu sayede bağırsak tembelliğine karşı iyi bir tedavi uygulamış olursunuz. Ayrıca zeytinyağı veya rezene çayı ile uzman doktorlarınızın görüşlerine göre tedavi uygulayabilirsiniz. Bebeğinizin kakasını daha kolay yapması için bezini sık sık açabilirsiniz.

Ayrıca karın kısmına masaj uygulayarak da evde tedavi yöntemlerine başvurabilirsiniz. Lahana, havuç veya elma suyunu hazırlayarak bebeklerinize içirdiğinizde kısa süre sonra bağırsak düzenine kavuşacağını göreceksiniz.

Ancak tüm bunlara rağmen 1 yaşından sonra halen kabızlığı devam ederse uzman bir doktora göstermelisiniz. Çünkü kansızlık, d vitamin eksikliği ya da primer bağırsak patolojileri ile ilgili test yaptırarak, bunlara yol açıp açmadığına bakabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Haziran 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın