Bağırsak Ülseri, Bağırsak Ülseri Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
77.042 okunma
Bağırsak Ülseri, Bağırsak Ülseri Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Ülseri

Bağırsak ülseri, kalın bağırsakta görülen ve mideden sonra gelen bölümündeki “buldus” kısmında görülmektedir. Midedeki pilar kanalı içinde oluşan ülserlere de on iki parmak ülseri denilmektedir.

Bu bölgede oluşan ülserler, sindirim sisteminde görülen ülserlerin %80’inini oluşturmaktadır. Görülme sıklığı olarakta mide ülserine göre 10 kat daha fazla görülmektedir.

Bağırsak ülseri, erkeklerde kadınlara oranla daha sık rastlanmakta ve genellikle35-45 yaşları arasında daha sık görülür. On iki parmak bağırsağında ki ön ve arka kısımlarda bağırsak ülserinin gelişmesi aynı oranda görülmektedir.

Kalın bağırsakta görülen ülsere “ülsernatif kolit” denilmektedir ve bağırsak ülseri öyküsü olan hastaların yaklaşık 1/3 ünde mide ülseri bulgularına da rastlanmaktadır.

Bağırsak ülselerinden en fazla etkilenen bölgeler şunlardır:

On iki parmak bağırsağı ülseri: Mide bitimindeki bölgede görülen bağırak ülseridir.

Ülseratif Kolit: Daha çok genetik ve çevresel faktörlerden dolayı oluştuğu düşünülen ülseratif kolit, bağırsağın iç kısmında oluşan iltihaplanmalar şeklinde kendini gösterir.

Özellikle doğum kontrol hapı kullanımı, çok fazla aspirin içmek, alkol ve sigara kullanmak ülserin daha çabuk gelişip şiddetlenmesine sebep olmaktadır. Bununla birlikte, stres altında olmak ve hamilelik dönemlerinde bu ülser türü daha fazla görülmektedir.

Bağırsak ülserinin başlangıç aşamasında bazı belirtiler gösterir. Bu belirtilerin bazıları şunlardır:
Bağırsaklarda oluşan ülser, genellikle kronik olarak görülür. İlkbahar ve sonbahar aylarında ise ülser hastalığı şiddetlenmetedir.

Bağırsak ülserinde ağrılar genellikle yemeklerden sonra 1-2 saat içinde görülmektedir. Ağrılar hissedilmeye başlandığın da bir miktar yiyecek yenmesi ve alkali gıdaların tüketilmesi ağrının azalması için etkili olur.

Bağırsak ülseri için bu belirtileri görülmesi teşhis için önemlidir. Görülen ağrılar, genellikle kramp şeklinde, yanma ve batma tarzında hissedilmektedir. Ağrılar karnın ön duvarında ki üst kısımdan başlar.

Karında görülen kramp ağrılar hastanın iştihanı kesmediği için kilo alma eğilimi gösterirler. Sıcak ve soğuk yiyeceklerin sık tüketilmesi ve hızlı yemek yenmesinen dolayı, yemeklerden sonra ağrının arttığı saptanmıştır.

Bunların dışında, kalın bağırsakta görülen ülser,kramp tarzında ağrılar, yüksek ateş, halsizlik, bulantı ve iltihaplanmanın rektum bölgesine yayılımından sonra da ishal görülmektedir. Çeşitli kanamalar da yaşandığı için zamanla kansızlık meydan çıkmakta, ayrıca bu hastalarda B12 vitamini ve demir eksikliği de gelişmektedir.

Bağırsak ülseri tedavisi, iyileştirici ilaçlarla birlikte sakinleştirici içeren ilaçlar da kullanılmaktadır. İlaç tedavisinin yanında sağlıklı bir diyet programı uygulanması da hastalığın kısa sürede geçmesi için önemlidir.

Hastalar, çay, kahve, kolalı içecekler, baharatlı ve çok yağlı gıdalardan, hastalık süresince uzak durmaları gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Haziran 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın