Bağırsak Parazitleri, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
919 okunma
Bağırsak Parazitleri, Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Parazitleri, Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak parazitleri dünya nüfusunun yarısından fazlasını ilgilendiren yaygın bir sindirim sistemi hastalığıdır. Hastalık başladığı zaman genel bir belirtisi bulunmaz. Sadece verdiği bazı belirtiler sonucu yaptırılan dışkı analizi ile parazitlerin varlığı saptanır.

Yuvarlak olan parazitler genellikle hiçbir belirti vermezler. Fakat özellikle de çocuklarda gereğinden fazla parazitin yerleşmesi, ileriki zamanlarda beslenme bozukluklarına, anemiye, zihinsel ve fiziksel gelişimi etkileyen hastalıkların oluşumunu hızlandırmaktadır.

Bağırsak parazitleri genellikle coğrafi bölge koşulları, sosyo-ekonomik statü ve temizlik alışkanlıklarının uygulanması gibi sebeplere bağlı olarak görülme riski artmaktadır. Kancalı kurt denilen parazit, dünyada en yaygın şekilde görülen enfeksiyonların başında gelir. Bu parazitler topraktan veya insandan insana çok kolay bulaşabilir.

Bağırsak parazitlerinin belirtileri çok çeşitlidir ve yerleştiği organa, bulunduğu bölgeye ve parazit miktarının çokluğuna göre hastalık belirtileri farklılaşır. Hastalık çeşitli yollardan bulaşabildiği gibi en sık bulaştığı yollar şunlardır:

-Kirli sularla yetiştirilen sebze ve meyvelerin tüketilmesi.

– Musluk sularının klorlanmaması ve bu suların içilmesi.

-Pişirilmeden tüketilen et ve et ürünlerinden. (salam, sosis vb.)

-Hastalığa yakalanmış kişilerin giysilerinden ve yataklarına dökülen parazit yumurtalarından.

– Bakımsız sokak hayvanlarından ve hatta soluduğunuz havadan bile bağırsak parazitleri bulaşabilmektedir.

Bağırsak parazitlerine sebep olan enfeksiyonlar genellikle herhangi bir belirti vermez. Ancak dışkı incelemesi sonucu kesin tanıya varılabilir. Parazitlerin belirtileri, yerleştikleri bölgeye, parazitin türüne, tespit edildikleri organa ve parazitin yoğunluğuna göre değişmektedir.

Bağırsak parazitlerinin en sık görülen belirtilerini şöyle sıralamak mümkündür.

-Yoğunlukla geceleri hissedilen makatta kaşıntı.

-Beslenmede bozukluklar.

– İshal, kusma ve karın ağrısı.

-Erişkin kız çocuklarında bu parazitlerin vajinaya geçerek idrar yolu iltihaplanmasına neden olabilir.

-Apandisit bölgesinde biriken parazitler apandisit rahatsızlığını geliştirir.

– Uyku sırasında normalden fazla ağızdan gelen salyanın yastığı ıslatması gibi belirtilerdir.

Bağırsak parazitleri bulaşıcı ve çabuk yayılabilen parazitler olduğu için diğer organlara da sirayet ederek farklı hastalıkların gelişmesini kolaylaştırabilir.

Bağırsak Parazitlerinin Tedavisi

Bağırsaklarda oluşan kurtların dökülmesi çeşitli ilaçlarla ve bitkisel tedavilerle kolaylıkla yapılmaktadır. En güvenli ve yüksek etkili ilaçların başında aniparazatik ilaçlar gelmektedir. Tek doz olarak verilen pirantel pamaot, mebendazol veya ivermektin parazitleri kısa süre içinde döker.

En yaygın kullanılan ilaç olan mebendazol 100 mili gramlık kapsüller halinde satılır ve 2 yaşından büyük çocuklarda dahi kullanılmaktadır. İster yetişkin, ister çocuk olsun günlük ilaç dozu 100 miligramdır.

Bağırsak parazitlerini bitkisel tedavi uygulayarakta düşürmek mümkündür. Bu hastalık için en çok kullanılan bitki ise çiğ kabak çekirdeğidir. Sabahları aç karnına havuç yenmesi, kekik çayı içilmesi, eğrelti otunun kaynatılarak içilmesi yaban kekiğini sabah akşam ağızda emilmesi bağırsak parazitlerinin kolay dökülmesini sağlayan diğer bitkisel tedavilerdir.

Son olarak şunu da belirtelim ki, bu tedavi yöntemlerini her zaman bir doktor kontrolünde yapılması daha sonra oluşabilecek diğer sağlık problemleriyle karşılaşmamak için önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Haziran 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın