Bağırsak Kanseri Evreleri

yorumsuz
704 okunma
Bağırsak Kanseri Evreleri

Bağırsak Kanseri Evreleri

Sindirim sisteminde bulunan kalın bağırsak kolon ve rektum olmak üzere iki kısımdan oluşur. Rektum; son 20 cm kısmına denir. Kolon ise; rektumdan ince bağırsaklara kadar uzanan kısımdır.

Kalın bağırsak 1.5 cm uzunluğundadır. Kalın bağırsak sağ kasıktan yukarıya doğru çıkar, midenin altından düz olarak geçtikten sonra aşağı doğru uzanır. İnce bağırsağı çerçeve gibi sarar ve anüste sonlanır. Kalın bağırsakta enzim yoktur. Kalın bağırsağın içi müküs kıvamlı bir salgısıyla doludur. Bu salgı sayesinde parçalamaktadır.

Vücuttaki kısmen sindirilen gıdalar ince bağırsaklardan kolona gelir. Kolon gelen gıdaları su ve enzim olmak üzere ikiye ayırır. Geriye kalanları vücuttan atmak için biriktirir. Kolonda başlayan kansere “kolon kanseri”, rektumda başlayana da “rektal kanseri” denir.

Bu tabakaların içindeki hücrelerde gelişen kanser, bağırsak kanseridir. Kanserli hücreler kalın bağırsak dışına çıkarsa lenf bezlerine yayılırsa tehlike artmaktadır. Kanserin vücudun diğer organlarına da sıçraması kolay olmaktadır. Karaciğer ve diğer uzak organlara da yayılabilir. Yaş ve cinsiyet ayrımı yapmayan bir kanser türüdür.

Sağlık Bakanlığının verilerine göre en sık yaşanan 5. hayat kaybına neden olan 3. kanser türüdür. Ancak erken ve doğru teşhis kanserden kurtulma şansını arttırmaktadır. Hastaya bağırsak kanseri tanısı konulduktan sonra evresi tespit edilir ve zaman kaybetmeden tedaviye başlanır. Bağırsak kanseri hastalığın durumuna göre dört evreye ayrılmaktadır.

  • EVRE 1: Kanserli hücreler kalın bağırsağın içinde oluşmuştur. Kalın bağırsaktaki kanserli bölüm cerrahi işlemle alınabilir. Bu işleme “kolektemi” denir. Lenf bezlerinin kanserli hücrelerden iyice temizlenmesi gerekir. Bunun için de cerrahi işlem gerekir. Bağırsak kanserinde 1. Evre ameliyat uygulanabilir. Hastalığın bu aşamasında kemoterapi ya da radyoterapi gerekmez.
  • EVRE 2: Kanserli hücreler kalın bağırsağın dışına çıkmıştır. Henüz lenf bezlerine ulaşamamıştır. Böylece vücudun diğer organlarına kanserli hücre yayılması gerçekleşmemiştir. 2. Evrede de cerrahi işleme ihtiyaç vardır. Bağırsaktaki kanser hücreli bölge ve linf bezleri alınır. Hastalığın durumuna göre kemoterapi uygulanabilir.
  • EVRE 3: Kanserli hücreler kalın bağırsağın dışına çıkmış ve lenf bezlerine ulaşmıştır; kanser diğer organlara bulaşmamıştır. Bağırsak kanseri tedavisi ameliyatla kanserli bağırsak bölgesi ve lenf bezleri de alınarak bölge kanserli hücrelerden temizlenir. Tedaviye ek olarak kemoterapi önerilir. Radyo terapi uygulaması hastalığın durumuna göre değişebilir.
  • EVRE 4: Bağırsak kanserinin ilerlemiş ve son evresidir. Kanser vücudun diğer organlarına da yayılmıştır. Genellikle cerrahi uygulama önerilmez. Kemoterapi, radyoterapi ve kontrollü tedavi uygulanır. Hastanın tedaviye verdiği tepki takip edilir. Tümörlerde küçülme varsa ameliyat uygulanabilir. Tümör, bağırsağı delerse ya da büyüyerek bağırsağı tıkarsa yine cerrahi işleme başvurulur. İlaçlarla hastanın ağrısının azaltılması ve rahatlaması sağlanır. Bağırsak kanseri 4. Evrede uygulanan tedavilerde amaç kişinin yaşam kalitesini arttırmaktır.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 15 Haziran 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın