Bağırsak Kanseri Evreleri

yorumsuz
297 okunma
Bağırsak Kanseri Evreleri

Bağırsak kanseri, yapılan incelemelere göre, görülme sıklığı oldukça yüksek bir kanser türüdür. Kesin nedeni henüz belirlenememiş olsa da, beslenme alışkanlıklarından sigara kullanımına, genetik faktörlerden daha önce geçirilmiş hastalıklara kadar birçok etken bağırsak kanserine sebep olabilmektedir. Bağırsak kanseri, ince bağırsak kanseri ve kalın bağırsak(kolon) kanseri olarak ikiye ayrılmaktadır. İkiye ayrılmasına rağmen, belirtileri ve evreleri aynıdır.

    Bağırsak kanserinin belirtileri

-Bağırsak kanseri, ilk evrelerde mide bulantısı ve kusma yapabilir.

  -Halsizlik, iştah kaybı ve birden zayıflama da, ilk evrelerde görülen belirtiler arasındadır. Aslında bu belirtiler, çoğu insanda, günlük hayatta görülebilen ufak sağlık sorunları olduğu için, bağırsak kanseri riski pek akla gelmemektedir. Bunun sonucu olarak da, hastalık sinsi bir şekilde ilerlemekte ve iyice yayıldığı dönemlerde, fazlasıyla önemsenecek belirtiler göstermektedir.

 -Şiddetli karın ağrısı

    -Dışkılama değişiklikleri(Dışkılama düzeninde değişiklik)

   -İshal veya kabızlık

   -Kanlı dışkı, bağırsak kanserinin ilerki evrelerde gösterdiği belirtilerdir.

  Bağırsak kanseri evreleri

Bağırsak kanseri teşhisi koyulduktan sonra, hastalığın gerektiği gibi tedavisinin yapılabilmesi için seviyesinin bilinmesi gereklidir. Gereken testler sonrasında evresi belirlendikten sonra uygun tedaviye başlanabilir

Tıbbi anlamda bağırsak kanserinin 5 evresi bulunmaktadır.

   Birinci evre: Kanser henüz bağırsağın içindedir ve yayılmamıştır. Sadece bir noktada olduğu için de, tedavisi kolaydır. Tümörlü bölge operasyonla alınarak tedavi gerçekleştirilir ve genelde kesin iyileşme sağlanır.

  İkinci evre: Kanser hala kolonun içindedir. Yayılma gerçekleşmemiştir. Yine cerrahi operasyonla kanserli hücre alınarak bölge temizlenir.

   Üçüncü evre:  Hastalığın yayılmaya başladığı evredir. Bağırsağın içini tamamıyla kaplayan tümör, henüz lenf nodlarına yayılmamıştır ancak ulaşmıştır. Cerrahi müdahale gerektirir.

   Dördüncü evre: Lenf nodlarına yayılan tümörler, henüz diğer organlara yayılmamıştır. Tedavi hala mümkündür. Yalnız, bağırsağın hasarlı kısmıyla birlikte lenf nodları da alınır ki, diğer organlara sıçramanın önüne geçilsin. Belki operasyon sonrası ek tedavi yöntemleri gerekebilir. Bu yöntemler, radyoterapi ve kemoterapi tekniğidir.

   Beşinci evre: Hastalığın tedavisinin iyice zorlaştığı evredir. Kanser, giderek yayıldığı için diğer organlara da sıçramıştır ve bu durumda cerrahi müdahale risklidir. Hastalık ileri derecede yayıldığı için, öncelikle radyoterapi ve kemoterapi tekniğiyle ilerleme durdurulmaya çalışılır. Belirli seanslarla uygulanan ilaç ve ışın tedavileriyle tümör küçültülebilirse, o zaman cerrahi müdahale düşünülebilir.

Bağırsak kanserinin tedavisi için uygulanan teknikler, cerrahi operasyon, radyoterapi tekniği ve kemoterapidir. Bu teknikler, hastalığın ilerleme durumuna göre, hekimin uygun gördüğü şekillerde uygulanır. İlk ve ikinci evrede sadece cerrahi operasyon uygulanır. Hastalık henüz yayılmadığı için, bağırsağın kanserli kısmı alınarak tedavi gerçekleştirilir. Tedavi sonrası hastaya, günlük kullanacağı ilaçlar verilir. Üçüncü ve dördüncü evrelerde ise, açık ameliyata ek olarak kemoterapi ve radyoterapi teknikleri uygulanabilir. Beşinci evrede, öncelikle radyoterapi ve kemoterapi uygulanır. Bu tekniklerden olumlu sonuç alınır da hasta tedaviye cevap verirse, o zaman açık operasyon yapılabilir. Evde kullanılan ilaçlarla da tedavi desteklenir. Hasta belirli aralıklarla kontrollerine devam eder ve yaşam düzeninde yapacağı bazı değişikliklerle iyileşme sürecini hızlandırır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 9 Ağustos 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın