Bağırsak Kanseri Belirtileri Nedir

yorumsuz
276 okunma
Bağırsak Kanseri Belirtileri Nedir

Bağırsak Kanseri

Sağlık Bakanlığı’nın istatistikleri ışığında bağırsak kanserinin en fazla rastlanan kanserler listesinde ilk 5’te yer aldığı sonucu saptanmıştır.

Sindirim sistemindeki kalın bağırsak olarak bilinen bölüm rektum ve kolon adlı iki yapıdan meydana gelmektedir. Bağırsağın son bölümündeki 20 cm uzunluğundaki kısım rektum olarak adlandırılırken, bu kısımdan ince bağırsaklara dek uzanan kısım ise kolon olarak isimlendirilmektedir. Kolon üzerinden başlayan kanserin ismi kolon kanseriyken, rektum vasıtasıyla başlayan kanserin ismiyse rektal kanserdir. Oldukça tehlikeli bir hastalık olan kanser, bu organların iç yüzlerinde yer alan tabakayı meydana getiren hücreler ile gelişimini gösterir.

Bağırsak Kanserinin Belirtileri

– Karın bölgesinde kramp ve ağrı

– Karında dolgunluk hissi

– Nedeni saptanamayan demir eksikliğiyle gerçekleşen kansızlık ile yorgunluk Nedeni açıklanamayan demir eksikliğine bağlı kansızlık ve yorgunluk hissi

– İştah kaybı

– Dışkıda kan görülmesi durumu. Dışkının renginin parlak kırmızı yahut koyu siyah olması.

– Bağırsak alışkanlıklarındaki değişiklikler. Bir haftayı aşkın kabız ile ishal veya dışkı çapında incelme gibi sorunlar.

– Açıklanamayan kilo kaybı

Bağırsak Kanserinin Sebepleri

Bağırsak kanserine sebep olan etmenler tıp dünyası tarafından henüz tam olarak tespit edilememiştir. Bununla birlikte bağırsak kanserinin oluşumunda bazı çevresel etkiler ile birlikte genetik nedenlerin rol oynadığı bilinmektedir. Kalıtsal etkenlerin bağırsak kanserinin oluşumu hususunda etkisi büyüktür. Öyle ki ailesinde bağırsak kanserinden şikayeti olan kişilerde kanserin görülme ihtimali oldukça yüksektir. Bununla birlikte daha önceden yumurtalık ve meme kanseri geçiren kişilerde de bağırsak kanseri görülme ihtimalinin daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir.

Bağırsak kanserinde önemli olan bir diğer etken de kuşkusuz beslenmedir. Özellikle Batı tarzı olarak bilinen diyet türünde bağırsak kanserine yakalanma ihtimali oldukça yüksektir. Araştırmalar sonucunda bağırsak kanserinin oluşumunda hayvansal yağ tüketiminin de etkisinin olduğu fark edilmiştir.

Bunun yanı sıra bazı kimyasal maddelerin de bağırsak kanserinin nedenlerinden olduğu bilinmektedir. Fabrikalarda çalışan, sanayi işçisi olarak hayatını sürdüren insanlarda bağırsak kanseri oranının fazla olması bu duruma örnektir.

Bağırsak kanserinin tanısı

Bağırsak kanserinin tanısı oldukça kolay bir hal almıştır. Kolonoskopiyle hastanın tüm kalın bağırsağını görüntülemek mümkündür. Bu esnada bağırsakta polip olması durumunda alınıp incelemeye tabi tutulur. Doktorun uygun görmesi halinde bu işlem belli sıklıkta tekrarlanabilmektedir.

Video görüntüleme tekniğiyle gerçekleştirilen sigmoidoskopi de bağırsak kanserinin tanısında başvurulan yöntemler arasındadır. Bu yöntem kolonun alt bölgesinin incelenmesi için kullanılır. Dışkıda kan aranarak da saptanması oldukça güç kanamalar da tespit edilir.

Bağırsak kanserinin tedavisi

Kalın bağırsak kanserlerinde tedavi amacıyla kemoterapi, radyasyon ve cerrahi müdahaleler önde gelen tedavi yöntemlerindendir. Tedavinin uygulanışı kanserin yerleşim bölgesi ile bulunduğu evre doğrultusunda değişiklik gösterir. Tedavi öncesinde hastanın hastalığın evresi, tedavi seçenekleri, tedavinin yan etkileri, tedavinin yaşamına olumsuz etkileri, tedavinin maliyeti gibi önemli hususları araştırma hakkı bulunmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Haziran 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın