Bağırsak Kanseri Ameliyatı

yorumsuz
1.743 okunma
Bağırsak Kanseri Ameliyatı

Bağırsak Kanseri Ameliyatı

Bağırsak kanseri, ince ve kalın bağırsaktaki hücrelerin kontrolsüz çoğalarak bağırsak içinde ve lenf bezleriyle vücudun diğer organlarına yayılmasıdır. Hücreler çoğaldıkları yerde bir kitle (tümör) oluşturur. Kitleler benign (selim) veya malign (habis) olarak ikiye ayrılırlar. Selim tümörü kanserli değildir. Genellikle cerrahi yöntemle kitle alınır. Habis kitlesi ise kanserli kitledir.

Hastanın vücudundan ameliyatla çıkartılır ve yayılması engellenir. Hasta tedaviye devam etmelidir. Çünkü habis tümörlerinin tekrarlama olasılığı kuvvetlidir. Kişide kanlı dışkı, kabız, ishal, karında ağrı ve kramplar, istemsiz kilo kaybı gibi şikayetler görülür. Mutlaka bir doktora gitmelisiniz.

Kanserde erken ve doğru tanı çok önemlidir. Bağırsak sisteminin görülmesi, kolonoskobi, biopsi gibi çeşitli testler sonucu bağırsak kanseri hastalığı kesinleşir. Bundan sonraki aşama kanserin evresini belirlemektir.

Bağırsak kanserinde tedavi amaçlı en sık kullanılan yöntem kalın bağırsak ameliyatıdır. Genellikle lokal cerrahi uygulanır. Bağırsaktan kanserli bölge ve bölgenin etrafındaki sağlam dokular, lenf bezlerinden de alınır. Böylece bağırsak iyice temizlenir. Patoloji uzmanları, alınan lenf bezlerini inceleyerek kanserli hücre yayılmasını tespit eder.

Bağırsak kanseri ameliyatında, cerrahlar, kalın bağırsakların tümörlü kısmını çıkardıktan sonra sağlam kısımlarını birbirine bağlarlar. Cerrahi uygulamanın tıp dilindeki adına “anastamoz” denir. Eğer kalın bağırsakların sağlam kısımları birbirine bağlanamazsa cerrah “kolostomi” denilen bir işlem uygulayarak, karın duvarında kalın bağırsak içeriğinin dışarı atılmasını sağlayan bir delik açarak bağırsakları buraya bağlar.

Hasta bu deliğe bir torba takarak dışkının bu torbada birikmesini sağlar. Hastalığın evresine göre bu torba kalıcı ya da geçici olabilir. ameliyatlı bölgede cilt hassaslığı  olabilir. Bölge temiz tutulmalı ve gerekli tedavi aksaman yapılmalıdır. Bağırsak ameliyatların ardından kanserli hücrelerin yayılmasını engellemek, kaldıysa kanserli hücreleri yok etmek için kemoterapi ve radyoterapi uygulanabilir.

Hastaya bu uygulamaların ağrısından ve çeşitli etkilerinden kurtarmak için ilaçlar verilebilir. İlerleyen evrelerde hastanın durumuna göre bazen önce kemoterapi ve radyoterapi uygulanarak kanserli hücrenin küçülmesi sağlanır. Daha sonra gerekirse hasta ameliyata alınır. Kanserli bölüm ve çevresi cerrahi işlemlerle temizlenir.

Bağırsak kanseri ameliyatları süre açısından bazı durumlarda göre değişmektedir. Ameliyat esnasında doktorların tespitlerinden daha fazla kanserli hücrelerin yayıldığı görülebilir. Bu da ameliyatın süresini uzatabilir. Eğer yayılma cerrahi uygulamayla temizlenemeyecek kadar çoksa yara kapatılabilir. Bu da ameliyat süresini kısaltabilir.

Bağırsak kanseri ameliyatları, genellikle hastanın yaşam kalitesi arttırmak için yapılır. Son evrede cerrahi uygulama nadiren uygulanır. Cerrahi müdahalenin yanında hastaya uygulanan psikolojik tedavi de etkilidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Haziran 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın