Bağırsak Kanseri Ameliyatı, Riskleri ve Sonrası

yorumsuz
1.643 okunma
Bağırsak Kanseri Ameliyatı, Riskleri ve Sonrası

Bağırsak Kanseri Ameliyatı

Bağırsak kanseri, oluşumunda çeşitli faktörlerin rol oynadığı ve değerlendirmelere göre en sık görülen kanser türlerinden birisidir. İlk olarak bağırsak içinde başlayan kanser, farkedilmezse ilerleyerek son evresinde diğer organlara da sıçramaktadır. Tıbbi olarak 5 evrede sınıfladırılan bağırsak kanseri, ilk evreden sonuncu evreye kadar teşhis edildiğinde açık ameliyat tekniği ile tedavi edilmektedir. Ancak, ameliyat hastalığın son evresinde risklidir. Çünkü, tümör diğer organlara da sıçradığı için operasyon yapılamamaktadır. Daha çok kapalı ameliyat teknikleri tercih edilmektedir.

    Bağırsak ameliyatı riski

Bağırsak ameliyatının riskini, hastalığın evresi belirlemektedir. Aslında her operasyonun belirli bir riski bulunmaktadır. Ancak, hastalığın evresine göre en uygun teknikle yapılan operasyon ve alınacak önlemlerle bu risk azaltılabilmektedir.

Bağırsak kanseri ameliyatından önce, operasyonun gerekliliği ve sonuçları göz önüne alınarak değerlendirme yapılmalıdır. Ameliyatın yapılması mı yapılmaması mı daha tehlikeli iyi düşünülmelidir. Ancak, bağırsak kanseri, önemli bir kanser türü olduğundan, hangi evrede teşhis edilirse edilsin yayılmasının önlenmesi açısından ameliyat edilmektedir. Ameliyat sırasında, hastanın sağlığı açısından birçok risk bulunmaktadır. Operasyon anında en sık meydana gelen risk, kanama riskidir. Tümörlü kısım, bulunduğu bölgeden ayrılırken belirli oranda kanama olur. Kanamanın artması, hayati tehlike riski doğurur. Bu nokta çoğu zaman önceden düşünülür ve hastanın kan grubuna uygun yeterli miktarda kan, ihtiyaç halinde kullanılmak üzere hazır bulundurulur. Yine ameliyat sırasında çevre doku ve organların zarar görmesi de, farklı bir rahatsızlığa sebep olabilir. Bağırsak kanseri ameliyatı riski doğuran noktalardan biri de, hastanın farklı bir hastalığının olup olmadığıdır. Kalp, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı olanlar için ameliyat normalden daha fazla risklidir. Ama yapılması da mecburidir.

     Bağırsak kanseri ameliyatı sonrası

Asıl önemli olan, ameliyat sonrasıdır. Bağırsak kanseri ameliyatı sonrası kişi için iyileşme süreci oldukça zorlu bir dönemi kapsamaktadır. Bağırsaklar, dışkı bulunan organlar olmasından dolayı, ameliyat sonrasında enfeksiyon oluşma riski yüksektir. Ameliyat sonrasının en büyük riski zaten enfeksiyonlardır. Operasyon sonrası kanama da, diğer bir risktir. Bazı hastalarda solunum sıkıntıları da görülebilmektedir. Hastanın uzun süre yatarak dinlenmesi, toplardamarlarda pıhtı oluşturur, bu da solunum sıkıntılarını beraberinde getirir. Bu nedenle, hastanın operasyon sonrası, belirli fiziksel aktivitelerle tedavi sürecini desteklemesi gerekmektedir.

Kısacası bağırsak kanseri ameliyatı sonrasında, hasta sağlığına çok dikkat etmelidir. Doktorun önerdiği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalı, kontroller ihmal edilmemeli, el, kol ve bacaklar belirli aralıklarla hareket ettirilmeli, kısa mesafeli yürüyüşler yapılmalı ve hasta hijyenik ortamda dinlenmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 10 Ağustos 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın