Bağırsak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
135 okunma
Bağırsak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak İltihabı

Bağırsak iltihabı, doktorların karşılaştığı en karmaşık tıbbi durumlardan biri olarak bilinmektedir. Elbette bu iddianın sebepleri bulunmaktadır. Öncelikli sebebi bağırsaklarda bulunan ince zarın pek çok mikrop ve bakterinin etkisi altında özelliğini kaybetmesi ve bozulmasıdır.

Bağırsaklarda mikrop ve bakterilerin oluşumu ve gelişimi için elverişli ortamlar bulunmaktadır ve bu durum farklı hastalıklara sebebiyet vermektedir. Bağırsak iltihabı da bunlardan biridir.

Bağırsak iltihabının ortaya çıkmasının nedeni, zehirli kimyasal maddelerin ve mikropların etkileridir. Bakteriler her insanın bağırsağında bulunabilirler. Genellikle bakteriler arasında herhangi bir uyumsuzluk yoktur. Kimi bakteriler yaşamak için havaya ihtiyaç duyarlar, kimilerinin ise böyle bir ihtiyacı yoktur.

Ancak zaman zaman bakterilerden bazıları bağırsağın iç zarına zarar verirler ve buna bağırsak iltihabı adı verilir. Çocuklarda meydana gelme oranı daha fazladır ve özellikle yaz aylarında ve sonbaharda bağırsak iltihabı vakalarında artış olur.

Bağırsak iltihabının neden ortaya çıktığına dair kesin bir açıklama yoktur. Ancak bazı bozuk besinlerin bu iltihabi hastalığı tetiklediği bilinmektedir. Bayat gıdaların tüketilmesi sonucunda ortaya bağırsak iltihabı çıkabilir. Bu nedenle özellikle ambalajlı ve konserve gıdaların son tüketim tarihlerine dikkat edilmelidir.

Bozuk gıdaların içinde yer alan bakteriler bağırsaklara yerleşir ve bağırsak iltihabına giden süreç başlamış olur.  Bu şekilde meydana gelmeyen iltihaplara ise diğer bazı hastalıklar neden olmuş demektir. Bu hastalıklara örnek olarak tifo, kolera ve kızamık verilebilir. Zehirli maddelerin de bağırsak iltihabına yol açtığı bilinmektedir.

Bağırsak İltihabının Belirtileri

Bağırsak iltihabında sık rastlanılan belirtiler, karın ve çevresinde kramp ve benzeri ağrılar meydana gelmesi, dışkıda kan olması ya da kanlı ishal görülmesi, yine dışkıda mukus görülmesi ve kilo kaybıdır.

Bağırsaklardaki emilim sorunları, alınan gıdalardan yararlı maddelerin emilmesini zorlaştırır ve bu yararlı gıdalar kana karışamaz. Bu durum yeterli beslenememeye ve kilo kaybına yol açar. Yine bu durumla bağlantılı olarak kansızlık, terleme, bulantı ve kusma gibi belirtilere de rastlanılabilir.

Eğer bu belirtilerden biri ya da birkaçı görülüyorsa hemen bir uzman hekime başvurulmalıdır. Erken teşhis, hastalığın tedavi sürecinde alınacak sonuçlar açısından oldukça önemlidir.

Teşhisi kolaylaştırmak adına kan tahlili, kolonoskopi ve endoskopi testlerinin yapılması istenebilir. Bunun yanı sıra dışkı örneklerinin incelenmesi ve gizli kan olup olmadığına bakılması da gerekebilir.

Bağırsak İltihabının Tedavi Süreci

Bağırsak iltihabının tedavi süreci, öncelikle hastalığın tam olarak teşhis edilmesini gerektirir. Hastalığın hangi nedenden dolayı oluştuğunu anlamak gerekmektedir. Çünkü ilaç tedavisi sürecinde, iltihaba neden olan etkileri bastırmak amaçlanır.

Bu nedenle önce iltihabın kaynağı araştırılır. İlaç tedavisi ile süreç başlar. Başlarda yan etkisi az olan ilaçlar tercih edilse de zamanla ilaçlar değişir ve iyileşme süreci başlar.

Vücudun ilaçlara verdiği tepki, ilaçların etkilerinin artmasında önemli bir faktördür. Bu yüzden ilaçlar kademe kademe verilmekte ve hastanın durumu gözlemlenmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Haziran 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın