Bağırsak Hastalıkları Çeşitleri

yorumsuz
452 okunma
Bağırsak Hastalıkları Çeşitleri

Bağırsak Hastalıkları

Bağırsak, vücudumuzda anüs ile mide arasında yer alan bölümdür. İnce bağırsak ve kalın bağırsak olmak üzere iki kısımdan oluşur. İnce bağırsak dar ve kıvrımlı bir şekle sahip olmakla birlikte vücudumuzdaki görevi sindirim ve emilimi sağlamaktır.

Kalın bağırsağın görevi ise inorganik tuz emilimini yapmaktır. Bu organda meydana gelen hastalıklar ise bağırsak hastalığı olarak adlandırılır ve pek çok çeşidi mevcuttur.

Bağırsak Apsesi: Bağırsak apsesi, genel olarak kolitlere ve tüberküloz ile entomoeba enfeksiyonları sebebi ile ortaya çıkan hastalıklardan biridir. Hastalık teşhisini yapmak için MR, ultrason, kan tahlili, fiziksel muayene ve karın grafisi kullanılmaktadır.

Acil müdahale gerektiren hastalıklardan biri olmaktadır. Teşhisinin ardından hastalığa ilaç tedavisi uygulanır. Tedaviye cevap alınamaması durumunda cerrahi müdahale yapılmaktadır.

Bağırsak Perforasyonu: Bağırsak perforasyonu, bağırsağın delindiği hastalıktır. Fiziksel muayene ve karın grafisi yardımı ile teşhisi yapılmaktadır. Acil durum hastalıklarından biri olup cerrahi müdahale ile tedavi edilmektedir.

Bağırsak Fistülü: Bağırsak fistülü, bağırsakta gelişen apse, iltihap ve tümörler nedeni ile meydana gelen tünel biçimindeki yapılardır. Hastalık teşhis aşamasında tomografi, ultrasonografi ve fiziksel muayeneden yararlanılmaktadır. İlaç tedavisi yeterli olmadığı zamanlarda cerrahi müdahale de yapılabilmektedir.

Anüs Rektum Ülseri: Anüs rektum ülseri, kalın bağırsağın son kısmı ve anal bölümde meydana gelebilecek bir ülser tipidir. Nedenleri arasında kullanılan ilaçlar, dışkılamada meydana gelen bozukluklar ve bağırsakta gelişen iltihaplar yer almaktadır. Endoskopi ve fiziksel muayene yardımı ile teşhisi yapılmakta ve ilaç ile tedavi edilmektedir.

Kabızlık: Sağlıklı bir bireyde dışkılama günde ortalama 1 veya 2 defa olmaktadır. Beslenme durumuna bağlı olarak bu durum hafta 3 defa da gelişebilir. Ancak bir haftadan uzun bir süre dışkılama yapamamış bireylerde kabızlık sorunu ortaya çıkmış demektir.

Bu durum bağırsakların yavaşlamasından meydana gelmektedir. Teşhisinde fiziksel muayene ve endoskopik muayeneden yararlanılır. Kabızlık çeşitli nedenlerle oluşabilmekte ve tedavisinde kullanılan yöntem de buna bağlı olarak değişim göstermektedir.

İshal: İshal, dışkılamanın sıvı şekilde olduğu rahatsızlıktır. 3 haftadan az sürmesi durumunda akut, daha fazla devam etmesi durumunda ise kronik bir hal almaktadır. Teşhisi sırasında endoskopi ve dışkı testinden yararlanılmaktadır.

Akut olması durumunda tedavisi antibiyotik ilaçlar ile sağlanabilmektedir. Kronik olması durumunda ise pek çok sebebi olabilmekte ve tedavisi de buna bağlı olarak değişmektedir.

Bağırsakta Emilim Bozuklukları (Çölyak Hastalığı): Glutene bağlı olarak gelişen bir hastalıktır. Çocuk yaşlarda veya orta yaşlı bireylerde görülebilmektedir. İçeriğinde gluten bulunan bir besin tüketilmesinin ardından karın ağrısı, ishal ve halsizlik gibi belirtiler ile ortaya çıkmaktadır.

Teşhisi sırasında endoskopik inceleme ve kan tahlili kullanılmaktadır. Tedavisi ise gluten içermeyen besin tüketimi ile gerçekleşmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Haziran 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın