Akut Myeloid Lösemi, Belirtileri ve Tedavisi

Akut Myeloid Lösemi, Belirtileri ve Tedavisi için yorumlar kapalı
179 okunma
Akut Myeloid Lösemi, Belirtileri ve Tedavisi

Akut Myeloid Lösemi

Kemik iliğinin normal olmayan hücreler ile dolması ve bu hücrelerin kana ve tüm dokulara ulaşması sonucu ortaya çıkan bir kan kanseri hastalığı çeşididir. Akut lösemi de, olgunlaşması gereken genç hücreler olgunlaşamaz ve kemik iliği ile kanda birikmeye başlar. Erken tedaviye başlanılması için belirtileri bilinmeli ve hemen bir hekime başvurulmalıdır.

Akut Myeloid Lösemi Belirtileri Nelerdir?

Bu tür lösemi hastalarında belirtiler hemen ortaya çıkmayabilir. Kesin tanı konulması haftalar belki aylar sürebilir. Çünkü hastalık belirtileri başka hastalık belirtileriyle birçok yönden ortaktır. Bu nedenle hastalar tarafından bazen üzerinde durulmayıp, önemsenmemektedir. Kansızlık nedeniyle halsizlik, hemen yorgun düşme ve nefes almada zorluk görülebilir. Ciltte aniden meydana gelen döküntü ve morluklar olabilir. Ani burun ve diş eti kanamaları ve yüksek ateş hastalığın belirtileri arasındadır. Bunların yanında iştahsızlık başlaması ve istemeden kilo kaybı olması, enfeksiyon önemli belirtiler arasındadır. Her ne kadar bu belirtiler grip belirtilerine benzese de ihmal edilmemeli gerekli tanı ve tedaviye hemen başlanılmalıdır. İhmal edilmesi dahilin de geri dönüşü olamayabilir.

Akut Myeloid Lösemi Tedavisi

Öncelikle yapılan bir takım yöntemlerle hastalığa kesin tanı konulması gerekir. Hastanın geçmişi, fiziksel muayene, kan sayımı, biyokimyasal tetkikler, hastaya ağrı hissetirilmeden(anestezi uygulanarak) kemik iliği aspirasyon ve biyopsisi yapılarak kesin tanı konulmaya çalışılır. Hangi tedavi seçeneğinin uygulanabilmesi için lösemi tipinin belirlenmesi çok önemlidir. Bütün bunların yanında yüksek risk faktörü altında bulunan hastalar için, acil ilik nakli söz konusu olabilecek herhangi bir durum için kardeşine doku uygunluk testleri de yapılmaktadır.

Eğer kromozom bozukluğu varsa ilik nakli hemen düşünülmeyip kemoterapi uygulaması tedavi için yeterli görülmektedir. Ancak yüksek risk içeren durumlarda hücre nakline başvurulmaktadır. Hastaya kemoterapi vermeden önce vücudunda bir takım virüslerin olup olmadığı araştırılır.

1)Kemoterapi: Bu yöntem de, hastalığın ortadan kalkması yani iyileşme ve bu durumun devam edebilmesi için pekiştirme olmak üzere iki aşamalı tedavi uygulanır. Kullanılan ilaçların yan etkisinin olması ve müdahalenin hemen yapılabilmesi için hasta mutlaka hastanede yatırılıp tedavi olmalıdır. İyileşme evresin de birden çok kemoterapi ilacı birlikte veya ard arda verilebilir. Tedavi sonrası iyileşme için en az bir aylık süre olmalıdır. Bu süre de hasta hastanede yatırılır, ancak kısa süreli izin verilebilir hastaya. İyileşme süresi kısa olduğu için tedaviye devam edilmesi gerekir ki bu evreye de pekiştirme tedavisi denir. Pekiştirme tedavisi; ilave kemoterapi veya kemik iliği nakli ile yapılır. Bu duruma hastanın hangi risk grubunda olduğuna göre karar verilir.

2)Kök Hücre Nakli: Genellikle yüksek riskli gruptaki hastalara veya daha önce tedavi görüp hastalığı tekrarlamış olan hastalar da uygulanmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 28 Ekim 2017