Akut Lösemi Tedavisi Nelerdir?

Akut Lösemi Tedavisi Nelerdir? için yorumlar kapalı
144 okunma
Akut Lösemi Tedavisi Nelerdir?

Akut Lösemi Tedavisi Nelerdir?

Lösemi, çocukluk çağının yaygın görülen hastalıklarından birisi olmakla birlikte her yaşta görülebilmektedir. Tedavisi, türüne ve derecesine göre belirlenen bir tedavi planı çerçevesinde yapılmaktadır. Akut ve kronik lösemi olarak çeşitleri bulunan lösemide en yaygın görülen tür olan akut lösemi için, günümüz teknolojisinde gelişmiş tedavi seçenekleri mevcuttur. Bir anda belirti veren ve acil tedavi gerektiren akut lösemide, alanında uzman bir doktor tarafından yürütülen tedavi planı çerçevesinde kalıcı olarak tedavi mümkündür.

Akut Lösemi Tedavisi

Akut lösemi için, kan sayımı, kemik iliği biyopsisi ve ayrıntılı kan tetkikleri ile röntgen gibi yöntemlerle teşhis koyulduktan sonra, ayrıntılı tedaviye başlanır. Tedavi seçenekleri, hastalığın ilerlemişliğine ve hastanın genel sağlık durumuna göre belirlenir.

Kemoterapi tedavisi: Akut lösemide iyileşme sağlanabilmesi için hastaya yoğun bir kemoterapi uygulanması gerekebilir. Kemoterapi tedavisi genelde, hasta hastaneye yatırılarak yapılır. Çünkü kemoterapi tedavisi ağır bir tedavidir ve birçok yan etkisi bulunabilir, olası komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Üstelik, bazı ek tedaviler de uygulandığı için, hasta belirli aralıklarla evine gönderilse de, genelde hastanede tedavi edilir.

Kök hücre nakli: Yan etkileri yüksek bir  tedavi türüdür. Her akut lösemi hastasına uygulanmaz. Daha çok, ilerlemiş evrelerdeki hastalıklarda bir tedavi seçeneğidir. Daha önce bu hastalığı geçirip tekrar nüks yaşayanlar içinde kök hücre nakli yapılabilir.

Bazı ilaç tedavileri: Akut lösemi tedavisi boyunca, hastaya bazı ilaçlarla tedavi desteği sağlanır. İlaç tedavisi, kemoterapi tedavisine ek olarak uygulanabilir.

Akut lösemi, iyileşme sağlansa bile tedavi bırakılmamaktadır. Aksi takdirde nüks yaşanma riski yüksektir. Löseminin tedavisi, kemoterapi tedavisi, beraberindeki ve sonrasındaki ilaç tedavileri ile iki yılı bulabilmektedir. Tam iyileşme sağlanması ve hastalığın tekrarlamaması için, kemoterapi tedavisi sonrası hasta taburcu edilse bile ilaç tedavisi sürdürülmekte ve hasta belirli aralıklarla kontrollere çağrılmaktadır. Doktorlar, beslenmenin kanser üzerindeki etkilerine dikkat çekmekte ve hazır, paketlenmiş gıdaları fazlaca tüketenlerde lösemi başta olmak üzere birçok kanser türüne yakalanma riskinin yüksek olduğunu söylemektedirler. Bu nedenle, ilaç tedavisine ek olarak hastanın düzenli ve sağlıklı beslenmesi, gıdaları doğal haliyle ve mevsiminde tüketmesi gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 31 Ekim 2017