Akut Lösemi Belirtileri Nelerdir?

Akut Lösemi Belirtileri Nelerdir? için yorumlar kapalı
157 okunma
Akut Lösemi Belirtileri Nelerdir?

Akut Lösemi Belirtileri Nelerdir?

Lösemi, her yaşta görülebilen bir hastalıktır. Önceleri tedavisi zor olan lösemi, şimdilerde, tıbbi-teknolojik gelişmeler sayesinde rahatlıkla tedavi edilebilmektedir. Önemli olan, erken teşhistir. Löseminin, akut ve kronik olmak üzere çeşitleri vardır. Akut lösemi, hastalık oluştuktan kısa bir süre sonra belirtilerini göstermektedir.

Kronik lösemi ise, akut lösemiye göre daha ağır ve sinsi ilerlemekte, çoğu zaman tesadüfen teşhis edilebilmektedir. Akut lösemi, daha hızlı seyrettiğinden, kronik lösemiye göre daha tehlikelidir ve teşhis edildiği anda uygun yöntemle tedavisine başlanmalıdır. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa, olumlu sonuç alma şansı da o kadar artar.

Akut Löseminin Belirtileri

-Kansızlık: Akut löseminin en sık görülen belirtisidir. Kişide belirgin kansızlık görülmesi, akut lösemi varlığını düşündürmelidir .

-Halsizlik: Kırmızı kan hücrelerinin düşüklüğünün oluşturduğu anemi, hastada halsizliğe, çabuk yorulmaya ve cilt solgunluğuna sebep olur.

-Nefes darlığı: Aniden ortaya çıkan akut löseminin belirtilerinden birisi de nefes darlığıdır.

-Diş eti ve burun kanaması: Akut löseminin olumsuz etkilerine bağlı olarak hastada, diş eti kanaması ve burun kanaması görülebilir.

-Ateş: Kontrol altına alınamayan yüksek ateş, akut lösemi belirtisi olabilir.

-Gece terlemeleri: Hastanın, gece anormal şekilde terlemesi, akut lösemi belirtilerinden birisi olabilir. Ancak, terlemek bir dereceye kadar normaldir. Sürekli olan ve gecede birkaç tane çamaşır değiştirmeye sebep olacak kadar şiddetli olan terlemeler lösemi belirtisi olabilir.

-İştahsızlık: Akut löseminin yaygın görülen belirtilerindendir. İştahsızlığa bağlı ani kilo kaybı da görülebilir.

-Vücutta morarmalar: Vücutta kolay oluşan morarma ve kanamalar, akut lösemiye işaret ediyor olabilir.

-Cilt altında kanamalar: Deri altında, toplu iğne ucuna benzer kanamalar, trombosit düşüklüğüne bağlı olarak oluşan kanamalardır.

Bahsettiğimiz bu belirtiler, akut lösemi hastalığının belirtisi olabileceği gibi, farklı hastalıkların belirtisi de olabilir. Bu nedenle, bu belirtilerden bir ya da bir kaçını belirli bir süre yaşayanlar varsa, teşhis için bir hekime başvurmalıdır. Bu belirtileri yaşayan herkes akut lösemi hastası olmamaktadır. Ayrıca, bahsettiğimiz belirtilerden hiçbirini yaşamayanların lösemi olma ihtimali de vardır. Bu nedenle, herkesin, düzenli olarak doktora giderek gereken tetkikleri yaptırması, erken teşhis açısından önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 31 Ekim 2017