Akciğer Kanserinde Radyoterapi Tedavisi

yorumsuz
285 okunma
Akciğer Kanserinde Radyoterapi Tedavisi

Radyoterapi genellikle akciğer kanseri olan kişilerin tedavisinde kullanılır. Ameliyattan önce tümörleri küçültmek için de kullanılabilir. İki ana radyoterapi türü vardır;

Dış radyoterapi (en yaygın form) ve

Dahili radyoterapi (brakiterapi olarak da bilinir)

Harici radyoterapi, bir makineden vücudunuza yöneliktir ve tedavi planınıza bağlı olarak 20 ila 36 tedavi arasında bir röntgen ışınına sahip olduğunuza benzer.

Dahili radyoterapi ile, bir radyasyon kaynağı içeren dar bir tüp bir bronş skopi kullanarak havayolunun içine birkaç dakika konur. Tümör hava yollarından birisini tıkayıp akciğerin çökmesine neden olduğunda dahili radyoterapi verilebilir. Bu, hava yolunu açmanın basit bir yoludur. Bu tip radyoterapi kullanılıyorsa, genellikle bir seanslık tedaviye ihtiyacınız olur. Küçük hücreli iç akciğer kanseri için, özellikle kanser ameliyatla alınamıyorsa ana tedavi olarak kullanılabilir.

Radyoterapi başlamadan önce, tedaviyi planlamak için bir simülatör (özel bir X-ray makinesi) kullanılır. Genellikle bu makineyi kullananlar uzay gemisinde gibi hissettiklerini belirtirler. Hastalar tedavi öncesi vücutlarına çizilen küçük dövmelerle ölçülür ve işaretlenir.

Radyoterapi ağrısızdır, ancak tedavi masası biraz zor ve rahatsız edici olabilir ve radyoterapi için kullanılan makineler bazen biraz gürültülü olabilmektedir.

Bazı kanser merkezlerinde küçük hücreli dışı akciğer kanseri olan hastalara CHART (devamlı aşırı fraksiyone hızlandırılmış radyoterapi) adı verilen hızlandırılmış bir rejim sunulmaktadır. Radyoterapi, daha kısa sürede, günde üç kez verilir.

Küçük hücreli akciğer kanserinde, sonuçları iyileştirmek veya semptomları azaltmak için kemoterapi ile birlikte veya sonrasında radyoterapi verilebilir. Çoğu kişi, beklentilere rağmen radyoterapinin ağrısız olduğunu ve kaygılanacak bir şey olmadığını söylemektedir. Bu yüzden korkulacak bir durum değildir.

Küçük hücreli akciğer kanseri olan insanlara hastalığın yayılmasını önlemek için kafaya radyoterapi de yapılabilir. İnsanların tedavi sırasında hareket etmemesi önemlidir. Bu nedenle tedavi başlamadan önce genellikle her kişinin kafasına sığması için bir plastik maske (veya kabuk) yapılır. Maskeler diş alginatı, gazlı bez, sıva ve Perspeks kullanılarak hazırlanır. Tedavi sırasında giyilir ve hareketi önleyecek şekilde sabitlenirler.

Baş maskeleri aynı zamanda bir termoplastik malzemeden yapılabilir. Bu malzemeden düz bir tabaka (nefes alabilmek için bol miktarda delik bulunur), su banyosunda veya sıcak hava fırınında diskete kadar ısıtılır. Daha sonra maske yapmak için hasta başının üzerine yerleştirilir. Serinleşince, katılaşır.

Belirli aşamalarla uygulanan radyoterapi, uzun süredir akciğer kanseri olan hastalarda uygulanan bir yöntemdir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 30 Mayıs 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın