Akciğer Kanserinde Akıllı İlaç

yorumsuz
548 okunma
Akciğer Kanserinde Akıllı İlaç

Akciğer Kanserinde Akıllı İlaç

Akciğer kanseri, diğer kanser çeşitlerinde olduğu gibi insan sağlığını yüksek ölçüde tehdit etmektedir. Erken tanı konulmadığı takdirde ölümle sonuçlanabilen bir kanser türü olduğu gibi, kanserin gelişimine göre pek çok tedavi çeşidi de bulunmaktadır. Hastalık oldukça sinsi ilerlediğinden dolayı bazen belirti vermese de şüphelenilen durumlarda mutlaka doktora gitmeli, gerekli testler ve kontroller yaptırılmalıdır.

Hastalığın tedavisinde ameliyat, kemoterapi, radyoterapi gibi tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Son dönemde ise yeni bir yöntem olan akıllı ilaç tedavi yöntemine başlanmıştır ve oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

Akıllı İlaç Nedir?

Hap ya da aşı şeklinde olan bu ilaçlar, vücuda gönderildiğinde kanserli olan hücrenin normalleşmesini hızlandırmaktadır. İlacın dozajı, aşı mı yoksa hap mı şeklinde olacağı kişinin dokusunda yapılan testler ve araştırmalar sonucu belirlenmekte ve hastaya bu şekilde uygulanmaktadır. Bu ilaç sayesinde çoğu hastada uygulanan kemoterapi yöntemine gerek bile kalmamaktadır. Akıllı ilaç akciğer kanseri dışında pek çok kanser çeşidinde de kullanılmaktadır. Meme kanseri, kolon kanseri, yumurtalık kanseri, prostat kanseri ve melanom bunların arasında yer alan diğer örneklerdendir.

Ameliyat, radyoterapi ya da kemoterapide başarı şansı akıllı ilaca göre daha düşük olabilmektedir. Elbette bu kanserin evresine göre de değişiklik göstermektedir. Yapılan uygulamalar sonucu başarı oranının %60-70 civarı arttığına dair veriler bulunmaktadır. Bu ilaç sayesinde kanserli kişilerin yaşam kalitesi ve süresi de artmaktadır.

Patolojik incelemeler sonucu uygulanan tedavi, psikolojik olarak da kişiyi rahatlatmaktadır. Ameliyat ve kemoterapi gibi uygulamalar sancı, ağrı, yatağa bağımlı kalma, enfeksiyon riski gibi faktörlere sebebiyet verdiğinden bu uygulama dünyaca da kabul görmüş bir uygulamadır.

Ne kadar çok tedavi yöntemi olursa olsun, uzman doktorlar henüz bu kansere yakalanmamış olan bireylere ısrarla sigaranın zararlarını anlatmaktadır. Akciğer kanserinin en büyük nedeni sigara kullanımıdır. Sigara bağımlılığı olan kişilerde görülen bu hastalık için sigara bağımlılığı bırakılamıyorsa bile rutin kontroller gerçekleştirilmeli, check-up yaptırılmalı, erken teşhis için vücut daima kontrol altında tutulmalıdır. Akciğer kanseri belirtilerinden bir ya da bir kaçı ile karşılaşıldığında beklemeden uzman bir hekim kontrolünden geçilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 6 Haziran 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın