Akciğer Kanseri Teşhisi Nasıl Konur?

yorumsuz
194 okunma
Akciğer Kanseri Teşhisi Nasıl Konur?

Akciğer Kanseri Teşhisi Nasıl Konur?

Tıp dünyası içerisinde meydana gelen gelişmeler, artık daha kolay bir şekilde akciğer kanseri teşhisi yapılmasını sağlamaktadır. Teşhisin konabilmesi için hastalar üzerinde; devamlı meydana gelen öksürükler, sürekli oluşan göğüs ağrıları, nefes alıp vermede zorlanma hissi, hırıltılı nefes, iştahsızlık, çok fazla kilo verme, boyun bölgesinde görülen şişlikler ve tükürükten gelen kan gibi tespitlerin görülmesi akciğer kanseri riskini arttırır. Ayrıca sık sık bronşit ya da zatürre olma durumu da, hasta için teşhisi gerektirecek belirtiler arasında yer almaktadır.

Akciğer kanser belirtilerine göre risk altında bulunan bireyler için yapılan akciğer kanseri teşhisi testleri şu şekildedir;

– Tomografi
– Torasentez testi
– Bronkoskopi testi
– MRG testi
– Açık ciğer testi
– İğne aspirasyon testi
– Kemik sintigrafisi
– Mediastinoskopi testi
– Balgam sitolojisi
– Pozitron tomografisi

Tomografi

Bu yöntem ile akciğer kanseri teşhisi adına hasta için uygulanan X ray ışınları görüntüleme sağlar. Teşhis adına başlangıç testi olarak değerlendirilir.

Torasentez Testi

Bu test ile akciğerlerde yer alan kanserli hücrenin teşhisi adına, akciğer çevresindeki dokulu sıvıdan örnek alınır ve incelenir. Özellikle kanser şüphesi içeren bölgeden sıvı alınması gerekir.

Bronkoskopi

Bu uygulama ile ışıklı tüp cihazı, hastanın soluk borusu ve bronşları içerisine gönderilir ve hava yolları bu şekilde incelenir. Alınan doku örnekleri de teşhis için kontrol edilir.

MRG Testi

Bir diğer adı MR testi ile yine akciğer kanseri teşhisi adına yapılan gerekli bir uygulamadır. Sık tercih edilen yöntemlerden birisidir.

Açık Ciğer Testi

Günümüzde en çok tercih edilen yöntemlerden birisidir. Açık ciğer testi ile yapılan akciğer kanseri teşhisi için ameliyat uygulamaları gerçekleştirilir.
İğne Aspirasyon Testi

Akciğer duvarlarına iğne yolu ile ulaşılır ve burada kanser hücresi olduğuna şüphelenilen bölgelerden doku örnekleri alınarak incelenir. Cerrahi bir uygulama gerektirmez.

Kemik Sintigrafisi

Akciğer kanseri teşhisi için bu yöntemde hastanın kemik dokuları incelenir ve hücre tespiti sağlanır.

Mediastinoskopi Testi

Bu test ile akciğer kanseri teşhisi için lenf düğümlerine yayılıp yayılmadığını anlamak mümkün olacaktır. Genel anestezi ile hastaya uygulanır.

Balgam Sitolojisi

Hastanın balgam örneği incelenerek akciğer kanseri için teşhis yapılır. Farklı testler ile birlikte yardımcı bir çalışma olarak değerlendirilir. Tek başına teşhis için yeterli olmayabilir.
Pozitron Tomografisi

Görüntülemeyi en iyi şekilde sağlayan yöntemlerin başında gelmektedir. Bu nedenle de en sık tercih edilen tomografi türüdür. Akciğer kanseri teşhisi için kesin sonuç sağlar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 11 Mayıs 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın