Akciğer Kanseri Nefes Darlığı, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
327 okunma
Akciğer Kanseri Nefes Darlığı, Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kanseri Kanserinde Nefes Darlığı

Akciğer kanseri halk tarafından bilindiği üzere oldukça ciddi ve büyük bir hastalıktır. Birçok kanser çeşidi vardır ancak kendi aralarında tehlike bakımından dereceleri farklıdır. En tehlikeli olarak akciğer kanseri kabul edilmektedir. Kişilerde erken teşhisin önemi büyüktür. En büyük ve belirgin olan belirti ise nefes darlığıdır. Kişi astım hastası bir insansa bu nefes darlığını akciğer kanserinde oluşan darlıktan ayıramaz ve akciğer kanseri olduğunu geç fark edebilir.

Öncelikle akciğer kanserinden şüphelenilmesini öksürükler ve nefes darlıkları sağlar. İllaki akciğer kanseri teşhisi konulacak diye bir şart yoktur başka akciğer hastalıkları da kişilerde görülebilmektedir. Örneğin astım başlangıcı ve akciğer kanseri başlangıcı birbirleriyle çok benzer belirtiler gösterir. Uzman bir hekimin yardımıyla bu durum çözüme kavuşmaktadır. Akciğerdeki nefes darlığının sebebi ise akciğerde su toplanması olmasıdır.

Akciğer kanseri olan kişi plörezi (akciğerin su toplaması) yaşar. Her insanın akciğerinde mutlaka 2 zar bulunur ve bu zarlardan biri dış yüzeyini diğeri iç yüzeyini örten zarlardır. Bu zarlar akciğer sıvı üretme görevi görürler. Bu iki zar arasında eğer su toplanması oluşur ise kişi nefes almakta oldukça zorlanacaktır ve öksürükler kesilmez bir hal alacaktır. Akciğer kanserinin son aşamalarında ise akciğerde bulunan kanser nefes borusunu sarmaya başlar ve kişi nefes alamaz olur. Kişinin artık akciğer kanseri sebebiyle nefes alamamaya başlaması yaşam süresinin azaldığını gösterir.

Akciğer Kanserinde Nefes Darlığı Belirtileri Nelerdir?

  1. Kişide büyük bir kilo kaybı başlar. Görenler anormal durumu fark ederler ve hastaya uyarılarda bulunurlar.
  2. Kişi artık güçlükle nefes almaya başlar ve göğsünde bir baskı hisseder. Göğüs kafesi ağırlaşmış gibi gelebilir kişiye.
  3. Ardı ardına gelen öksürükler kişiyi çok yorar ve boğaz yırtılmaları meydana gelebilir.
  4. Kişide oluşan uzun süreli ağrılar ve özellikle göğüs kafesi ağrıları.

Akciğer Kanserinde Nefes Darlığının Tedavisi Nedir?

Akciğer kanserinin genellikle son evrelerinde seyredilen bir durumdur nefes darlığı. Son evrede olan bir durum söz konusu oluşundan artık müdahale pek mümkün sayılmaz. Bu akciğer kanseri dönemi süresince uygulanan kemoterapiler veya uygulanan radyo terapilerin kişilerin vücudundaki kanserli olan hücrelerin yok edilmesinin amaçlanması dışında yapılacak pek bir şey görünmez. Özellikle hastanın direncine, gücüne bağlı bir durumdur. Kişi dirençli bir kimse ise gücüyle yapılan kemoterapiler olumlu sonuç verir ancak yutak borusuna doğru ilerlemiş olan kanser olumlu sonuç vermez. Önemli olan erken teşhis ve kanser yayılım göstermeden tedaviye başlamaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 30 Mayıs 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın