Akciğer Kanseri Metastaz, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
380 okunma
Akciğer Kanseri Metastaz, Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kanseri Metastaz, Belirtileri ve Tedavisi

Metastaz, vücut içerisinde yer alan tüm kanser hücrelerinin diğer organ ve dokulara yayılmasına denir. Akciğer kanseri olduktan sonra metastaz ile doku, organ ve damarlara dolaşım yolu ile yayılması görülür. Bu durum meydana geldiğinde, kanserin üçüncü evresi başlamış demektir.

Bu evrede radyoterapi ve kemoterapi uygulamaları ile kanserli hücreler küçülür. Daha sonra ameliyat ile hücreler bulunduğu yerden alınır. Kanser hücreleri ileri seviyelerde beyin, kemik ve karaciğer gibi bölgelere yayılırsa bu organ metastazı olarak adlandırılır.

Akciğer kanseri metastaz belirtilerini bilmek ve dikkat etmek gerekiyor. Çünkü belirtileri en az olan kanser türü akciğer kanseridir. Hastalarda kanserin yayılması ile birlikte aşırı kilo verme, gün içerisinde sık sık terleme, yorgunluk ve halsizlik gibi etkiler ortaya çıkar. Akciğer kanseri genellikle sigara ve benzeri tütün ürünlerinin kullanılması ile görülür. Kirli hava da oldukça etkilidir.

Akciğer kanseri için tanı konması adına akciğerden biyopsi alınır. Daha sonra patolojik ortamda incelenir ve sonuçlar beklenir. Gerekli görülürse MR ve tomografi de istenir.  Akciğer kanseri daha çok astım ve bronşit yaşayanlarda, sık sık öksürük ve kanlı balgam gibi etkilerin görülmesinde, kürek kemiği ağrısı yaşayanlarda ortaya çıkmaktadır. Diğer organlarda olduğu gibi akciğerlerde de çok fazla hücre bulunur. Hücreler kanserli şekilde çoğaldığında, yayılma da hızlanır. Diğer doku ve organlara yayılması ise metastaz sorununu getirir.

Akciğer kanseri metastaz tedavisi için evrelerine göre müdahaleler uygulanır. Bu evrelere göre;

Akciğer kanseri için birinci evrede, kanserli hücre büyüklüğü 5 cm’i geçmez. Yayılma da görülmez. Radyoterapi ve cerrahi müdahale ile kanserli hücre henüz yayılma göstermemişken alınır.

Akciğer kanseri için ikinci evrede kanserli hücre büyüklüğü ortalama 5 ile 7 cm arasında değişir. Henüz organlara yayılma olmasa da, akciğer zarı ve etrafında yayılma başlar. Ameliyat ile kanser hücresi alındıktan sonra, gerekli görüldüğü takdirde radyoterapi ve kemoterapi uygulanır.

Akciğer kanseri için üçüncü evrede kanserli hücre büyüklüğü 7 cm’i geçer ancak metastaz görülmez. İlk olarak tedavi için hem kemoterapi hem de radyoterapi uygulanır. Tümörün büyüklüğüne göre karar verilir ve ameliyat ile kanserli hücreye müdahale edilebilir. Yapılan tetkik ve testler kesin sonuç verecektir.

Akciğer kanseri için dördüncü evrede kanserli hücreler artık akciğerin dışında yayılma göstermiştir. Yani diğer dokulara, organlara, damarlara ve lenflere dolaşım yolu ile aktarılır. Dördüncü evrede hastaya hem radyoterapi hem de kemoterapi uygulanır. Ameliyat ihtimali oldukça düşük bir seviyededir ve genelde yapılamaz. Bu evrede metastaz gerçekleşmiştir ve hasta için daha tehlikeli bir durum söz konusudur. Tedavi sadece kemoterapi ve radyoterapi ile sonuçlandırılır.

Her hastalıkta olduğu gibi akciğer kanserinde de erken teşhis çok önemlidir. Böylelikle metastaz riskinin önüne geçilebilir ve hastanın hayati tehlikesi atlatılabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Mayıs 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın