Akciğer Kanseri Beyin Metastazı Ölüm

yorumsuz
2.433 okunma
Akciğer Kanseri Beyin Metastazı Ölüm

Akciğer kanserinin dördüncü evresinde beyin metastazı gerçekleşir. Beyin metastazı oldukça ciddi bir durumdur ve gerekli müdahaleler yapılmadığı takdirde, hastalar 1 ay içerisinde hayatını kaybetme noktasına kadar gelmektedir. Metastaz cerrahi uygulamaları, hastaların ömrünü uzatmak adına fayda sağlayabilir. Her evrede olduğu gibi, dördüncü evre için de erken teşhis önemlidir.

Akciğer kanserinde meydana gelen beyin metastazı sonucunda, hastalar için tedavi uygulanması o hastanın yaşamda olma süresini uzatabilir fakat iyileşme gibi bir sonuç vermeyecektir. Ancak ciddi sürelerin kazandırıldığı sonuçlar mevcuttur.

Metastaz içeren tümörler arasında en çok meydana gelen çeşidi beyin metastazı olarak bilinir. Her yıl daha çok sayıda hasta üzerinde görülen bir sonuçtur. Kanserli hastalar için uygulanabilen tedavi yöntemlerinde elde edilen gelişmeler ile daha fazla artış sağlanmıştır. Bununla birlikte birçok otopsi uygulamalarında da kanser hastalarının beyin metastazı olduğu ortaya çıkarılmıştır.

Beyin metastazı erkekler üzerinde daha sık meydana gelmektedir. Akciğer kanserinin beyin metastazını oluşturması, akciğer ile beyin arasında yer alan damarlar aracılığı ile kanın taşınması şeklinde görülür. Erken teşhis yapılmadığı takdirde bu iletim çok hızlı şekilde gerçekleşir ve beyin metastazı kaçınılmaz hale gelir.

Beyinde meydana gelen metastazların birtakım özellikleri vardır. Bu özellikler şöyledir;

– Akciğer kanseri beyin metastazı belirtileri ortaya çıkmaya başlar başlamaz hemen tüm gerekli test ve tetkikler yerine getirilmelidir.
–  Bu evrede tomografi ve magnetik rezonans uygulanmalıdır.
– Gerçekleştirilecek olan tedavi, beyin metastazı için radyocerrahi ve radyoterapi, kemoterapi, ameliyatlar belirli bir sırada uygulanır.
– Gerekli görülen tedavi seçenekleri uygulanmazsa, hasta bir ay içerisinde hayatını kaybedecektir. Tedaviler ile de ancak yaşam süresi biraz daha uzatılacaktır.

Akciğer kanseri sonucunda beyin metastazı oluşması ve hayat kayıplarının artması, son dönemlerde daha sık görülen bir durumdur.  Ölüm oranlarını azaltmanın en etkili yolu elbette erken teşhis için dikkatli olmak ve gereken tedavileri zamanında yaptırmaktır. En küçük akciğer kanseri belirtilerinde dahi tıbbi yardım alınmalı ve teşhis için gereken testlerin eksiksiz yerine getirildiğine önem verilmelidir. Böylelikle beyin metastazı olmadan hastalar kurtulabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 16 Mayıs 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın