Akciğer Kanseri 4 Evre, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
442 okunma
Akciğer Kanseri 4 Evre, Belirtileri ve Tedavisi

Solunum vazifesini yerine getiren akciğerde meydana gelen akciğer kanseri, son derece ciddi ve hayati tehlike içeren bir hastalıktır. 4 evreden oluşan akciğer kanserinde her evrenin farklı özellikleri bulunmakta ve bu evreler yaşam şansını doğrudan etkilemektedir. Bu noktada akciğer kanseri 4. evre, belirtileri ve tedavisi konusu devreye girmektedir.

Akciğer Kanseri 4. Evre Özellikleri

Akciğer kanseri sorunu genellikle çok belirti veremeden hızlı bir şekilde yayılmakta ve genellikle son aşamalarda anlaşılmaktadır. Bu durum da yaşam şansının oldukça düşmesine neden olmaktadır. Akciğer kanseri 4. evre son evredir ve hastalık artık en olumsuz aşamasına gelmiştir. Bu evrede kanserli hücreler akciğerin bir kısmından diğer kısmına ya da beyin, böbrek üstü bezi, kemik gibi kısımlara yayılmıştır. Bu durum da tedavinin büyük oranda zorlaşmasını sağlamaktadır.

Akciğer kanseri 4. evre özellikleri arasında belirtilerin oldukça şiddetlenmesi yer almaktadır. Hastaların bu aşamada yaşam şansı düşük olduğu için tedaviye bir an önce başlanması gerekmektedir. Aynı şekilde hastalıkla ilgili gerekli bilgilendirme uzmanlar tarafından yapılmalı ve gereken önlemler alınmalıdır.

Akciğer Kanseri 4. Evre Belirtileri

Akciğerde yaşanan sorunların genelinde benzer belirtiler ortaya çıkmaktadır. Buna karşın akciğer kanseri 4. evre belirtileri son derece belirgindir. Bu evrede kanser diğer organlara ya da akciğerin farklı kısımlarına yayıldığı için diğer organlarda da sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Özellikle boğazdan öksürükle birlikte kan gelmesi sorunu yaşanmaktadır. Bununla birlikte kanserli hücreler genellikle karaciğere de yayıldığı ve kapladığı için karaciğer sorunları da baş göstermektedir.

Akciğer kanseri 4. evre belirtileri arasında böbrek üstü bezlerine yayılması sonrasında idrar yollarında şiddetli sorunlar yaşanması yer almaktadır. Bununla birlikte nefes almakta büyük güçlük çekilmesi, kişinin sürekli kendinden geçmeye başlaması gibi yaygın belirtileri bulunmaktadır. Akciğer kanserinin bu evresinin teşhis edilmesi kısa sürmektedir çünkü belirtiler son derece nettir. Yine de hangi evrede olduğunu kesinleştirmek için bazı testler uygulanabilmektedir.

Akciğer Kanseri 4. Evre Tedavisi

Kanser türlerinin tamamında olduğu gibi, akciğer kanserinde tedaviyi gerekli testler belirlemektedir. Genellikle diğer evrelerde ameliyatla tümörlü kısım çıkarılırken akciğer kanseri 4. evre tedavisi konusunda ameliyata başvurulmaz. Bunun da en önemli nedeni kanserli hücrenin diğer organlara da yayılmış olmasıdır. Bu aşamada en uygun tedavi yöntemi, damardan ilaç enjekte edilerek yapılan kemoterapi yöntemidir. Kemoterapinin kaç doz uygulanacağına hastanın durumuna bakılarak karar verilmektedir.

Akciğer kanseri 4. evre tedavisi konusunda hedefe yönelik tedavi belirlenerek radyoterapi uygulaması da yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra, akıllı ilaç tedavisiyle özellikle kemoterapinin yan etkilerini önlenmektedir. Tüm bu tedavilerle birlikte gerekli durumlarda hastaya psikolojik destek de verilmektedir.

Akciğer kanseri 4. evre tedaviden en düşük oranda yanıt alınan evredir. Bu evrede hastaların 1 yıl hayatta kalabilme oranı yaklaşık ’tür. 5 yıl hayatta kalabilme oranı ise %1 civarındadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Mayıs 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın