Akciğer Kanseri 3. Evre

yorumsuz
222 okunma
Akciğer Kanseri 3. Evre

Akciğer kanseri 4 ayrı evreden oluşmakta ve bu evreler yaşam şansını doğrudan etkilemektedir. Bu evreler içinde en kritik olanı 3. evre olarak gösterilmektedir. İlk 2 evrede yaşam şansı daha yüksekken son evrede oldukça düşüktür. Akciğer kanseri 3. evre ise hastalara göre farklılık göstermekte ve tedavi yöntemleri değişebilmektedir.

Akciğer Kanseri 3. Evre Özellikleri

Akciğer kanserinde her evrenin farklı özellikleri bulunmaktadır. Genellikle ilerlemeden fazla belirti vermeyen bu hastalık, en fazla ölüme neden olan kanser türleri arasında yer almaktadır. Akciğer kanseri 3. evre özellikleri incelendiğinde tümörün genellikle kritik büyüklük olan 7 cm’den biraz daha büyük olduğu görülmektedir. Bununla birlikte akciğer dışındaki lenf nodlarında kanser görülme olasılığı bulunmaktadır.

Akciğer kanseri 3. evre özellikleri arasında tümörün göğüs içinde yer alan kalp zarı ya da kaburgalara uzanma ihtimali bulunmaktadır. Bununla birlikte bazı hastalarda diğer organlara yayılma olmamaktadır. Diğer organlara kanserin yayılmaması yaşam şansının daha yüksek olmasını sağlamaktadır. Bu evrede genellikle akciğer ya da çevresinde bulunan lenf bezlerine yayılma söz konusudur.

Akciğer Kanseri 3. Evre Tedavisi

Kanser türlerinin tamamında olduğu gibi akciğer kanserinde de hastalara göre farklı tedaviler uygulanmaktadır. Akciğer kanseri 3. evre tedavisi konusunda eğer farklı organlara yayılma olmamışsa ameliyat yapılmaktadır. Kanserli hücrenin tamamı çıkarılmakta ve bu şekilde müdahale edilmektedir. Kanserin artık diğer organlara yayıldığı durumlarda kemoterapi uygulanmaktadır. Bu tedavi yönteminde hastaya damardan ilaç verilmekte ve kanserli hücrenin büyümesi önlenmektedir.

Akciğer kanseri 3. evre tedavisi konusunda kemoterapinin saçın dökülmesi gibi zararlarını engellemek için akıllı ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bununla birlikte bazı hastalara immunoterapi uygulanmaktadır ancak bu tedaviye sık başvurulmamaktadır. Tedavide dikkat edilmesi gereken nokta uzmanın önerilerine en uygun şekilde hareket etmektir.

Akciğer kanseri 3. evre hastalarına da diğer evrelerde olduğu gibi sigara kullanıyorlarsa mutlaka bırakmaları önerilmektedir. Aynı şekilde hastaların moralini yüksek tutmaları, sıklıkla temiz hava almaları da önemlidir. Bu evrede hastaların %35’e yakın kısmı 1 yıl ve üzeri yaşamaktadır. 5 yıl ve üzeri yaşam olasılığıcivarındadır ancak bu oranlar hastaya göre değişmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 7 Mayıs 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın