Akciğer İltihabı, Akciğer İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
245 okunma
Akciğer İltihabı, Akciğer İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

İltihap sorunu vücudun farklı noktalarında ortaya çıkarak önemli sorunlara neden olabilen bir problemdir. Vücutta göğüs kısmında bulunan ve iki bölmeden oluşan akciğer, solunum görevinde ana unsurdur. Akciğer dokusunun iltihaplanması durumuna akciğer iltihabı ismi verilmektedir. Pnömoni olarak da adlandırılan bu durum pek çok farklı hastalığın sonucunda oluşabilmektedir.

Akciğer İltihabının Oluşma Şekilleri

Akciğer iltihabı sorunu tek bir nedenden dolayı ortaya çıkmamaktadır. Bu sorunun oluşmasında şu şekiller etkili olmaktadır:

Hastaneden Kapılan Akciğer İltihabı: Hastanede yatan hasta ya da hastaları ziyarete giden kişilerin dikkatsizlikleri sonucunda bu sorun ortaya çıkabilmektedir. Eğer akciğer iltihabı hastanede kapılmışsa sorun ciddiye alınmalı ve hemen müdahale edilmelidir.

Çevreden Kapılan Akciğer İltihabı: Başta grip olmak üzere birçok hastalık sonucunda iltihap sorunu ortaya çıkabilmektedir. Bulaşma şeklinde meydana gelen iltihaplanmalar daha hafif olsa da belirtiler ciddiye alınmalı ve sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Aspirasyon Akciğer İltihaplanması: Kusma anında midede olan besinlerin bir kısmı akciğere kaçabilmektedir. Bu durumda akciğer iltihaplanması sorunu ortaya çıkmaktadır. Ayrıca, bazı maddelerin çekilmesi sonucunda da bu sorun ortaya çıkmaktadır. Bünyesi salam olan kişilerde bu sorun kısa sürede atlatılırken, zayıf bünyeli kişilerde ölüme dahi yol açabilmektedir.

Akciğer İltihabının Belirtileri

Akciğerde yaşanan hastalıkların geneli benzer belirtiler vermekte ancak bazı noktalarda farklılıklar göstermektedir. Akciğer iltihabı belirtileri incelendiğinde en önemli belirti, göğüste sık ve şiddetli ağrı hissedilmesidir. Özellikle soluk alıp verirken ağrı hissedilmesi durumunda yüksek oranda iltihap sorununu işaret etmektedir. Bununla birlikte, sıklıkla üşüme hissini takip eden titreme durumu da akciğer iltihabını işaret etmektedir.

Akciğer iltihabı belirtileri arasında gittikçe artan öksürüğü takip eden kanlı balgam sorunu yer almaktadır. Kanlı balgam zatürre gibi hastalıkların da belirtileri arasında yer almaktadır. Ayrıca, iltihap sorununun genelinde olduğu gibi yüksek ateş sorununun ortaya çıkması da önemli belirtiler arasında yer almaktadır. İleri düzeydeki iltihaplanmalarda ise, ciltte morarma ve zihin bulanıklığı ortaya çıkmaktadır. Bu belirtilerin bir ya da birkaçının ortaya çıkması durumunda mümkün olan en kısa sürede uzman desteğine başvurulması gerekmektedir.

Akciğer İltihabı Tedavisi

Solunumun ana kaynağı olan akciğerde yaşanan sorunların en kısa sürede çözülmesi vücudun genel sağlığı açısından son derece önemlidir. Akciğer iltihabı tedavisi incelendiğinde öncelikle sebebin tam olarak anlaşılması gerekmektedir. Bunun için göğüs röntgeni, balgam kültürü ve kan tahlili gibi yöntemlere başvurulmaktadır. Bu testler sonucunda eğer hastalık bakteri kaynaklıysa antibiyotik tedavisine başlanmaktadır. Penisilin türündeki ilaçlar da tedaviye etki etmektedir. Akciğer iltihabı tedavisi konusunda ciddi durumda olan hastalara düzenli oksijen verilmesi gerekmektedir.

Akciğer iltihabı sorunu yaşayan kişiler, hastalık fazla ilerlememişse genellikle düzenli ilaç tedavisiyle sorundan kurtulmaktadır. Hastalığın ilerlemesi durumunda ise, tedavi çok daha zorlu bir sürece yayılmakta ve hastanede kontol altında tedavi gerekebilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Mayıs 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın