Ağız Kanserinin Tedavisi

yorumsuz
285 okunma
Ağız Kanserinin Tedavisi

Kanser günümüzün sıradanlaşan hastalıklarından biri haline gelmiştir. Yaş sınırlaması olmadan çeşitli şekillerde birçok insanda kendini göstermektedir. Ağız kanseri de kanserin var olan türlerinden sadece birtanesidir. Tüm diğer çeşitleri gibi ciddiye alınıp en kısa zamanda teşhis konulup tedaviye başlanması önemlidir. Sigara bu kanserin oluşmasında en etkili tetikleyici olarak gözükse de başlı başına bir neden de değildir. Ağız temizliğine de gerekli önem verilmeli ve rutin haline getirilmelidir.

Ağız içinde ya da dudak çevresinde görülen uzun süre geçmeyen yaralar, kulak ağrıları, konuşma zorluğu ve yutkunma güçlüğü gibi şikayetlerin bir haftadan uzun sürmesi ve  yaşam kalitesini her geçen gün daha da çok etkilemesi halinde hemen bir doktor ile iletişim kurulmalıdır. Gerekli tetkikler sonucu kanser teşhisi konulduğunda hastalığın ilerleme seviyesine göre tedavilere başlanmalıdır.

Bu tedavi türlerinden ilki ameliyattır. Tümörün daha fazla ilerleyerek hücrelere zararını engellemek için yapılan cerrahi bir operasyondur. Tümör bu cerrahi işlem ile alınır. Yapılan ameliyat tedavi sürecinde tek başına yeterli değildir. Radroterapi ve kemoterapi uygulamaları ile tümöre karşı tam bir başarı elde etmeye çalışılır. Ameliyat sırasında oluşabilecek olan doku kaybını gidermek için bir diş hekimi de tedavi aşamasına katılmalıdır.

Tedavi türlerinden bir diğeri de radyoterapidir.  Yüksek enerjili dalgalar ile hücrelerin yayılmasını yavaşlatmaktadır. Yan etkileri olarak en çok ağız kuruluğuna sebep olup bunun için ilaç takviyesi yapılarak önlenmeye  çalışılmaktadır.

Kemoterapi, kanser ile mücadelede en çok tercih edilen etkili bir yöntemdir.  Damar yolu ile sıvı olarak verilebildiği gibi hap ile de desteklenerek alınabilmektedir. Kötü hücreler ile mücadele ederken bünyesinde bulundurduğu yıkıcı ve yok edici etkisi ile normal hücrelere de zarar verebilmektedir. Saç dökülmesi en çok karşılaşılan yan etkilerden biridir. Bununla birlikte kusma, baş dönmeleri, mide sorunları da görülmektedir.

Bunlar ile birlikte hastaya özel tedavi yöntemleri oluşturulmaktadır. Diğer hastalık türlerinde olması gerektiği gibi tedavi esnasında motivasyonun da değeri idrak edilerek hastaya destekleyici psikolojik yardımlar da sunulmalıdır. Böylece hasta karşılaşacağı yan etkilerle daha bilinçli ve güçlü baş edebilme imkanını yakalayacaktır. Bu da hastalığın iyileşme sürecinde pozitif etki sağlayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 1 Mayıs 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın