Ağız Kanserine Hangi Bölüm Bakar

yorumsuz
3.250 okunma
Ağız Kanserine Hangi Bölüm Bakar

Ağız Kanserine Hangi Bölüm Bakar

Ağız kanseri, ağız içinde görülen yaralanmalar, kanamalar, yarık ve çatlaklar, sivilcelenmeler ya da kızarıklıklar şeklinde kendini gösterir. Elbette ki her yarayı ya da kızarmayı kansere bağlamamak gerekir. Ancak, böyle bir durumla karşılaşıldığında ilk yapılması gereken doktora başvurmaktır.

Ağız kanseri konusunda şüpheye düşmeden önce bir kulak burun boğaz hekimine danışmakta yarar vardır. Ya da diş etinden kaynaklı bir durum olup olmadığını anlayabilmek için diş hekimine başvurabilirsiniz. KBB ya da diş hekimi sizi koyduğu teşhise göre daha uzman olan genel cerrahiye ya da bir dahili uzmanına yönlendirecektir.

Kendi kendinize yapmış olduğunuz muayeneler, kulaktan duyma bilgiler ve uzman olmayan kimselerin koyduğu teşhisler sizi yanıltabilmektedir. Bu durum doğrudan genel cerrahi ya da dahiliye uzmanına gitmenize sebebiyet vereceğinden basit bir ağız hastalığınız varsa vakit kaybı yaratacaktır. Bu yüzden önceliği KKB ya da diş hekimlerine vermek doğru bir seçenek olacaktır.

KBB uzmanı ağız içinde bulunan yaraları en fazla gözle muayene edebilmektedir. Aslında tam olarak dalı gereği ağız içiyle değil, damak ve boğaza yakın enfeksiyonlarla ilgilenmektedir. Yine de görünmekte yarar vardır.

Diş hekimleri ise, damakta ve diş etinde oluşan yaralar, diş eti kanamaları, dil yaraları, iltihaplanma, şişlik vb gibi belirtileri gözlemleyip teşhis koyabildiğinden daha doğru bir seçim olacaktır. Yine gözle ve elle muayene yaptıktan sonra biyopsi yapabilmek için parça alma konusunda uzmanlığı bulunmaktadır. Yapılan biyopsi sonucunda kansere dair bir tehlike gördüyse sizi genel cerrahiye ya da dahiliye uzmanına yönlendirecek, tedavinin sağlıklı bir biçimde ilerlemesini sağlayacaktır.

Elbette kesinlikle kanserden şüpheleniliyorsa, kansere dair bütün belirtiler hastada mevcutsa, genel cerrahi ya da dahiliye uzmanına başvurmakta da bir sakınca bulunmamaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 2 Mayıs 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın