Ağız Kanserinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

yorumsuz
543 okunma
Ağız Kanserinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ağız Kanserinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ağız kanseri veya ağız içi kanseri ( intraoral ) olarak bilinen ve hastaların ağız ve boğaz çevrelerinde deformasyonlara yol açan sinsi bir kanser türüdür. Yaygın olarak sigara ve alkol tüketimi yapan kişilerde, sıklıkla rastlanan bir hastalık türüdür.

Hastada buna bağlı olarak tat almama duyusu, ağız ve boğaz şişlikleri, yemek yerken ve çiğnerken zorlanma ve yutakla ilgili olarak yutarken acı ve batma hissi gibi belirtileri bulunmaktadır. Tedavi ve teşhis edilmediği süre zarfında hızla yayılabilen ve ağız içini hasarlara uğratabilen bir hastalık çeşididir.

Ağız kanserinde dikkat etmeniz gerekenler, bu listenin en önemli ve dikkat edilmesi gereken hususu erken teşhis ve tanı olarak bilinmektedir. Ağız ve boğaz çevresinde meydana gelen problemlere yol açan bu hastalık, sigara ve alkol tüketimi yüksek olan topluluklarda sıklıkla rastlanmaktadır.
Ağız kanseri hastalığına yakalanmamak için ;

– Sigara, pipo, puro ve tütün gibi ürünlerden uzak durmalısınız ve bu maddeleri içeren ürünleri çiğnemekten kaçınmalısınız.
– Alkol içeren ürünleri kullanmaktan kaçınmalı ve bu ürünleri kullanırken aşırıya kaçmamalısınız
– Hem tütün içeren, hem de alkol tüketimi yapan kişilerde, bunları kullanmayan kişilere oranla kanser riski 15 kat gibi büyük bir oranda artış göstermektedir
– Meyve ve sebze ağırlıkları içeren, vitamin ve mineral bakımında zengin olan yiyecekler tercih etmelisiniz
– Sık sık ve düzenli olarak diş hekimine gidilmeli, gerekli ağız ve diş sağlığı için kontrollere özen gösterilmelidir.

Yaşadığımız çevre ve koşullar göz önüne alındığında bu ve bunun gibi bir çok kanser türü hastalıkları mevcuttur. Kalitesiz yaşam koşulları ve yeme, içme alışkanlıklarının ortaya çıkardığı bir kanser türü olan Ağız kanseri, çok ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Uzmanların uyardığı bu kanser türü, sinsi bir şekilde başlayıp, vücutta hızlıca yayılan bir hastalık türü olarak belirtilmektedir. Bu hastalıktan korunmak için yukarıda belirttiğimiz maddeleri hayatınıza entegre etmeli, bunlara dikkat ederek daha sağlıklı ve keyifli bir yaşam sürdürebilirsiniz. Düzenli olarak ağız temizliğinize dikkat edip, sık sık diş hekiminiz tarafından kontrollere tabi tutulduğunuz sürece, bu hastalık riskini minimum seviyeye indirmeyi başarabilirsiniz.

Daha sağlıklı bir hayat, daha keyifli bir ömür sürdürmek için sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Genel sağlık kontrollerinizi düzenlice olmalı ve herhangi bir problem ile karşılaştığınızda, size en yakın uzman doktorlara görünmeli ve bu problemlerinize çözüm arayabilirsiniz. Bu ve bunun gibi birçok ciddi hastalıkların tedavisinde, erken teşhis ve tanının hayat kurtardığının önemi bir çok doktor ve uzman hekim tarafından vurgulanmıştır. Sevdiklerinizle sağlıklı ve mutlu bir hayat dileriz. Sağlıcakla!

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 2 Mayıs 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın