Ağız Kanseri ve Tedavisi

yorumsuz
535 okunma
Ağız Kanseri ve Tedavisi

Ağız kanseri, özellikle sigara ve alkol kullanan kişilerin yoğun risk altında olduğu ölümcül bir hastalıktır. Ağızda iyileşmeyen yaralar, anormal şişlikler hastalığın ilk habercileridir. Bu makalemizde ağız kanseri ve tedavisi hakkında detaylı bilgi vereceğiz:

Ağız Kanserinin Tedavisi Var mı?

Bu kanser türü birtakım belirtiler verse de hastalık ilerlemeden ağrı olmaması, ağız kanseri tedavisi için doktora başvurmada gecikmeye neden olmaktadır. Uzmanlara göre cerrahî işlemlerle ve bazen de alternatif yöntemlerle ağız kanseri tedavisi mümkündür. Ancak erken evrelerde sağlığa kavuşmak mümkün olmakta; ileri evrelerdeyse hastanın yaşama ihtimali azalmaktadır.

Ağız Kanseri Tedavisi

Tedavide baş-boyun cerrahisinde deneyim kazanmış KBB hekimleri, radyoterapi ve kemoterapi uzmanları birlikte çalışmaktadırlar. Ancak tedavide diş hekimlerinin de dişler üzerinde birtakım işlemler yapması gerekmektedir. Tedavi ve sonrasında beslenme uzmanları, psikiyatri ve algoloji (ağrı tedavisi) uzmanlarından da destek alınmaktadır.

Biyopsi yöntemiyle hastalık tanısı konulduktan sonra detaylı muayeneler ve MR, BT, PET gibi görüntüleme yöntemleri ile hastalığın evresi belirlenir. Bundan sonra hastalık ileri evredeyse radyoterapi ve kemoterapi uzmanlarının da görüşü alınarak,  tedavi planlamasına geçilir. Tedavide kullanılan temel yöntemler cerrahi işlem, radyoterapi, kemoterapi ve hedefe yönelik planlamadır. Tüm bu yöntemler hastanın da tercihleri dikkate alınarak uygulanmalıdır.

Ağız kanserlerinde temel tedavi yöntemi cerrahidir. Cerrahi yönteminin dışındaki yöntemler, cerrahiyle tedavi mümkün olmadığında başvurulacak yöntemlerdir. Cerrahi tedavide tümör, etrafındaki bir parça sağlıklı dokuyla beraber alınmaktadır. Sağlıklı dokuyla alınmasındaki amaç, geride tümörlü hiçbir hücre kalmadığından emin olmaktır.

Tümörlü bölge çıkartıldıktan sonra o bölgeden kontrol amaçlı biyopsi örnekleri alınır. Alınan örnekler patoloji uzmanı doktorlar tarafından mikroskop altında incelenerek geride kalan dokuların tümör içerip içermediği tespit edilir. Sonuç negatif yani temiz çıkarsa işlem yapılan bölge onarılır. Ancak patolog tümör saptarsa doku çıkartma işlemine devam edilir, bu işlem biyopsi sonuçları temiz çıkana kadar sürer.

Ağız kanserlerinin cerrahi tedavisinde genellikle boyundaki lenf bezeleri de çıkartılmaktadır. Bu işlem, boyundaki lenf bezelerinde tümör saptanmasıyla yapılabildiği gibi, tümör saptanmadığı durumlarda ilerde oluşabilecek boyun metastazlarına karşı önlem olarak da yapılabilir.

   Ağız kanseri ve tedavisi konusunda radyoterapi önemli bir yöntemdir. Her gün belli bir süreliğine radyasyon veren bir cihaza girilerek tedavi uygulanır. Tedavi süresi radyoterapi uzmanı tarafından belirlenir ve ortalama 25–35 gün arası bir sürede biter.

Ağız kanseri tedavisinde kemoterapi yöntemi cerrahi ve radyoterapiye yardımcı olarak ilaç verilerek yapılmaktadır. Ağız kanserinin hedefe yönelik tedavisi ise, kanser hücrelerini yok etmekle beraber, sağlıklı hücrelere az da olsa zarar veren birtakım ilaçların kullanıldığı tedavi yöntemidir. Bu tür ilaçların yan etkileri kemoterapi ilaçlarına nazaran daha hafiftir.

Makalemizde ağız kanseri ve tedavisi , ağız kanserinin tedavisi var mı gibi merak edilen konular hakkında detaylı bilgi verdik. Modern tıptaki ilerlemeler, ağız kanserinin tedavisi var mı sorusuna verilecek olumlu cevapları da arttıracaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Mayıs 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın