Ağız Kanseri Tedavisi Varmı

yorumsuz
263 okunma
Ağız Kanseri Tedavisi Varmı

Dudaklarda, ağız içerisinde veya gırtlak bölümünde kendisini çeşitli belirtilerle ortaya çıkaran ağız kanseri ile ilgili bazı önemli detayları aktarmak istiyoruz. Son zamanlarda şikayet ettiğiniz durumların hangi şartlarda ağız kanserini işaret edebileceğini sizlerle paylaşacağız.

Bunun hemen ardından ağız kanseri tedavisi ile ilgili bilmeniz gereken noktaları paylaşmak istiyoruz. Böylece sizler de yaşadığınız sorunların ağız kanseri ile ne kadar bağlantısının olduğunu görebileceksiniz.

AĞIZ KANSERİ HANGİ BELİRTİLERİ VERİR?

Ağız kanserinin belirtileri dudaklarda veya diş etlerinde görülmektedir. Burada oluşan yaraların kanaması, iyileşmemesi, şişmesi, kalınlaşması veya dilin kırmızı beneklerle dolması da ağız kanseri belirtileri arasında yer alacaktır. Yiyecekleri çiğnerken zorlanmanız, yutkunurken problem yaşamanız ve acı hissetmeniz de bunlara bir işaret olacaktır. Ayrıca ses değişikliğinin yaşanması da ağız kanseri belirtilerini işaret edebilen bir durumdur. Buna göre, ağız kanserine karşı hangi tedbirleri almanız gerektiğini aktarmak istiyoruz.

AĞIZ KANSERİNİ ÖNLEME YOLLARI NELERDİR?
Yediğiniz besinlerden, kullandığınız zararlı alışkanlıklara kadar her bir faktörün, ağız kanserini tetikleyebileceğini söyleyebiliriz. Buna göre ağız kanserini önlemek için süt ve süt ürünlerinden yapılmış besinleri daha çok tüketmeniz gerekecektir. Taze meyve ve sebzeyi tüketerek, şekerli gıdalardan uzak durmayı ihmal etmemelisiniz. Sigara, tütün, alkol gibi zararlı alışkanlıklardan kesin olarak uzak durmalısınız. Bu sayede ağız kanseri riskini daha da azaltabilirsiniz.

AĞIZ KANSERİ TEDAVİSİ VAR MI?
Bu konularda ihmal davranmanız neticesinde meydana gelebilecek olan ağız kanseri için çeşitli tedaviler uygulamaktadırlar. Bunun için genel olarak ilk başta ameliyatın gerektiğini söyleyebiliriz. Hemen ardından radyoterapi veya kemoterapi uygulanmasına karar verilecektir. Buna göre doktorların yönlendirmesiyle birlikte elde edeceğiniz tedavilere başvurabileceksiniz.

RADYOTERAPİNİN ZARARLARI VAR MIDIR?
Baş ve boyun bölgesinde çeşitli tahrişlere neden olabilecek bir tedavi yöntemi olacaktır. Yutmada zorlanma ve tat alma konusunda zorluk çekme gibi sorunları yaşamanız olasıdır. Ayrıca dişlerinizde çürümelere neden olabilecek bir etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle tedaviye başlamadan önce danışacağınız doktorunuz sayesinde en az hasarla atlatabilmenin yollarını ve yöntemlerini geliştirmeniz gerekecektir. Buna göre verilecek kararları uygulamanız halinde sizler de ağız kanseri için tedavi yöntemlerini tamamlayarak sağlığınıza kavuşabileceksiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 30 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın