Ağız Kanseri Öldürür Mü?

yorumsuz
2.461 okunma
Ağız Kanseri Öldürür Mü?

Ağız Kanseri Öldürür Mü?

Dünyanın en ölümcül kanser türlerinin başında gelen ve insanların korkulu rüyası olan ağız kanseri ağzın iç bölümüne, gırtlağa ya da diş etlerine yerleşen ve sinsice ilerleyen bir kanser türüdür. Yılda ortalama 12 bin kişinin bu kanser türü nedeniyle öldüğü düşünülürse ne derecede ciddi bir sağlık problemi olduğu anlaşılmaktadır.

Bu kanser türü o kadar gizli ilerler  ki başlarda hiçbir belirti fark edemezsiniz. Ancak dikkat edilmezse ve erken teşhis konulmazsa ilerleyen evrelerde ucu ölüme kadar giden sonuçlar bile meydana gelebilmektedir. Bu nedenle ağız kanserinde en önemli konu bu hastalığın olduğuyla ilgili şüphe duyuluyorsa hiç vakit kaybetmeden bir uzmana görünmektir.

Lezyonları vücutta herhangi bir uyarıya neden olmadan ağrısız bir şekilde meydana gelmesinden dolayı kolaylıkla fark edilemeyen ve kısa sürede çok geniş alanlara yayılabilen bu kanser türü en tehlikeli sağlık problemlerinin başında gelmektedir.

Dikkat edilmediğinde ağız ve çevresindeki dokulara yayılarak bölgesel işlev bozukluklarına neden olan bu kanser daha ilerleyen evrelerde görme kabiliyetinde bozukluk, körlük ya da ölüme bile neden olabilmektedir. Bu nedenle ağız içerisinde ya da o bölgede herhangi bir anormal durum fark edildiğinde kesinlikle göz ardı edilmemelidir.

Oluşma nedeni tam olarak bilinmese de ağız kanserindeki başlıca etkenler tütün ürünlerinin ve alkolün aşırı tüketiminin yanında bazı besinlerin içeriğinde bulunan karsinojen maddelerdir. Ayrıca direkt olarak güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak da ağız kanserini tetikleyen bir etkendir.

Bunun yanında ağız içerisinde ya da boğazda meydana gelen kanamalar ciddiye alınmalıdır. Çünkü ağız kanserinin başlıca belirtileri arasında beklenmedik anda görülen kanamalar varıdır. Diğer belirtilerde çiğneme sırasında zorlanma, yutkunma bozuklukları, dildeki tat alma duyusunda azalma, ağzın belirli bölgelerinde görülen uyuşmalar ve şişkinliklerdir.

Bu belirtiler sizde de varsa kesin olmamakla birlikte siz de ağız kanseri riski taşıyorsunuz diyebiliriz. Kendi sağlığınız için bu ölümcül kanser türüne karşı erken önlem almak ve ağız kanseri olup olmadığınızı öğrenmek adına bir uzmana muayene olmanızda fayda vardır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 30 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın