Ağız Kanseri Nedenleri

yorumsuz
179 okunma
Ağız Kanseri Nedenleri

Ağız Kanseri Nedenleri

Ağız kanseri genellikle 40 yaş ve üzeri kişilerde görülen ve çoğunlukla dudakların üst bölümünde, ağzın iç bölgesine yayılmış şekilde, gırtlakta, bademciklerde ya da tükürük bezlerinin olduğu kısımda meydana gelen sinsi bir hastalıktır. Ağız kanseri tükürük bezlerinin birisine yerleşmiş olabileceği gibi boğaz ya da burun gibi ağzın çevresinde yer alan diğer bölgelere de bulaşabilen oldukça tehlikeli bir kanser türüdür. E

n son yapılan araştırmalara göre ağız kanserinin erkeklerde bayanlara oranla daha çok rastlanılan bir hastalık olduğu ortaya çıkmıştır. Genellikle orta yaş ya da daha ileri yaş gruplarında görülen ağız kanseri günümüzde genç yaş grubunda da sıklıkla rastlanılan bir rahatsızlık haline gelmiştir. Peki görülme ihtimali her geçen gün daha da artan ağız kanserinin nedenleri nelerdir? Gelin hep birlikte bu sorunun cevabını inceleyelim.

Ağız Kanserinin Nedenleri Nelerdir

– Ağız kanserinin başlıca tetikleyicisi yanlış tütün kullanımıdır. Pipo, puro ya da normal sigara içmek hepsinin tek bir ortak noktası vardır o da sağlığı olumsuz yönde etkilemeleri. Ayrıca ister çok içilsin isterse de az içilsin tütün ürünlerinin hepsi içerdiği onlarca zararlı madde nedeniyle kanserin oluşumunu tetikleyici özelliktedir. İnsanların çoğu daha az zararlı olduğunu düşündükleri için light sigarayı tercih ederler. Ancak bu da kanserden korunmak için yeterli değildir. Ayrıca yapılan yanlışlardan birisi de ağza direkt olarak tütün koymaktır. Ağız içerisindeki herhangi bölgede belli bir süre bekletilen tütün o bölgede lökoplakiye neden olmaktadır. Bu da öncü kanser olarak adlandırılan tehlikeli bir başlangıcın habercisidir.

– Tütünün yanında ağız kanserine neden olan bir diğer etken de çok fazla miktarda içki tüketimidir. Üstelik içilen alkol sert ya da saf alkolse bu kanseri daha da fazla tetiklemektedir. Bunun yanında sigara ve alkolü aynı anda ve çok miktarda tüketmek de ağız kanserinin başlıca nedenleri arasındadır.

– Yerine oturmayan takma dişler pek fazla dikkate alınmasa da ağız kanserinin oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Bu nedenle dişlerin kontrollerini ve düzenlemelerini vakit geçirmeden yaptırmak gerekir.

– Diş bakımına yeterli özenin gösterilmemesi de ağız kanserindeki bir diğer etkendir. Dişlerin düzenli fırçalanmaması ya da bir sorun olduğunda fazla önemsenmemesi daha ciddi sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Ayrıca dişlerde bulunan keskin kenarların ağızda sürekli tahriş meydana getirmesi de ağız kanserine neden olan etkenler arasındadır. Bu nedenle dişlerin kontrollerini belirli periyotlarla yaptırmak oldukça önemlidir.

Kanserin her çeşidinde olduğu gibi ağız kanserinde de en çok dikkat edilmesi gereken konu erken teşhistir. Bu nedenle kendinizde ağız kanseri riski olduğunu düşünüyorsanız hiç vakit kaybetmeden muayene olmak için bir uzmana gitmelisiniz. Bu şekilde kendi sağlığınız için en doğru adımı atmış olursunuz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 29 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın