Ağız Kanseri Genetik mi?

yorumsuz
186 okunma
Ağız Kanseri Genetik mi?

Ağız Kanseri Genetik mi?

Ağız kanseri, son yıllarda gittikçe yayılan bir kanser türüdür. Farklı belirtilerle kendini gösteren ağız kanseri, tedavi edilmediği takdirde, hayati tehlikelere sebep olmaktadır.

  Ağız kanserinin nedenleri

Ağız kanserine sebep olan birçok neden bulunmaktadır. Genelde, dil altı, diş eti, dudak üstü-altı, yumuşak damarlar ve ağız içinde görülen bu kanser türünün,

– kanserojen ve hormonlu gıdaların zararlı etkileri,

-dişetine uygun takılmamış protezler,

-sigara ve aşırı alkol kullanımı,

– Ağız bakımının düzenli olarak yapılmaması gibi sebepleri bulunmaktadır. Genetik faktörler de, ağız kanserine sebep olan etkenlerden birisidir. Ağız kanseri tedavisinde, erken teşhisin önemini vurgulayan hekimler, genetik faktörlere dikkat çekerek, ailesinde ağız kanseri geçirmiş birisi olanların, ağzında görülen anormallikleri ihmal etmeden mutlaka doktora görünmesini önemle vurgulamaktadır. Genetik faktörler, bazı kanser türlerin de olduğu gibi, ağzı kanserininde başta gelen sebepleri arasındadır. Ufak belirtilerle kendini gösteren ve önemsenmediği takdirde ilerleyen ağız kanseri, tedavi edilmezse, geçmeyen ağrı, ağzın fonksiyonunu kaybetmesi, ağız çevresinde düzeltilmesi zor olan deformasyonlar ve ölümle sonuçlanabilen tehlikeli bir hastalıktır.

-Ağız kanseri, Cinsiyet olarak erkeklerde, yaş olarak da 40 yaş üzerinde daha çok görülmektedir.

-Ağız bölgesinde kanamalı yara

-Ağız çevresinde uyuşukluk ve hissizlik

-Özellikle diş eti ve dil üzerinde beyaz sivilce benzeri benekler

-Ağız çevresinde görülen ve yanaklara doğru ilerleyen şişkinlik

-Kulak ağrısı

-Yutma zorluğu gibi belirtilerle kendini gösteren ağız kanseri, erken teşhis edildiği zaman, tedavisi çok daha kolaydır. Bu belirtilerden herhangi birisini yaşayanlar ilk başta kanser tehlikesi düşünemese de, aile de ağzı kanseri hikayesi olanlar varsa hemen bir hekime başvurmalıdır. Çünkü, genetik yatkınlık, sinsi bir şekilde ilerleyerek sonu ölüme kadar giden hayati tehlikeler doğuran ağız kanserinin en sık görülen sebeplerindedir. Anne ve baba tarafından birinde ağız kanseri görülen birisi, kendi ağzında herhangi bir anormallik hissettiğinde, ağız kanseri tehlikesini mutlaka düşünmelidir.

Günümüzde, tıbbi-teknolojik gelişmelerin etkisiyle, ağız kanseri kolaylıkla teşhis ve tedavi edilebilmektedir. Ancak, kanserin tedavisinde, derecesi de önemlidir. Ağız kanseri tedavisinde, farklı branşlardan hekimler, işbirliği içerisinde çalışarak, teknolojik yöntemlerle hastalığı tedavi etmektedir. Hastalığın ilerlemişliğine göre, cerrahi yöntem, radyoterapi tedavisi ve kemoterapi tekniği, aşama aşama uygulanmaktadır. Daha hastalığın ilk evresinde ağızda oluşan lezyonlar, erken teşhis edilirse, kansere dönüşmeden önlenmiş ve ciddi tehlikelerin önüne geçilmiş olur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 30 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın