Ağız Kanseri Bulaşır Mı

yorumsuz
1.183 okunma
Ağız Kanseri Bulaşır Mı

Ağız Kanseri Bulaşır mı ?

Ağız kanseri veya ağız içi kanseri ( intraoral ), dudakların üzerinde , ağız içi ve çevresinde, gırtlak, bademcik ve tükürük bezlerinde oluşan deformasyonlar sonucu ortaya çıkan bir hastalık türüdür. Sinsi ve hızlı bir şekilde yayılan bu hastalık türü, erkeklerde, kadınlara oranla 2 kat sık rastlanmaktadır.

Bunun sebebi ise erkeklerin daha fazla sigara ve alkol tüketimi yapmalarından kaynaklanmaktadır. Genel itibari ile ağız kanseri bu tarz ağızda deformasyonlara yol açabilecek zararlı alışkanlıklar itibariyle ortaya çıkmaktadır.

Ağız kanserinde dikkat edilmesi gereken en önemli husus, erken tanı ve tedavi uygulamasıdır. Sinsi bir şekilde  ağız ve boğaz bölgesini hasara uğratan bu hastalık için uzman hekim ve doktorlar, en ufak belirtide bile acil bir şekilde uzman kişilere gözükmenin gerektiğini vurgulamışlardır.

Hastalık tedavisi süresi boyunca ameliyat, kemoterapi ve radyoterapi uygulamaları kullanılmaktadır. Hastalığın boyutu ve derecesine göre uygulanan bu tedavi yöntemleri, hastalığın iyileşmesine büyük etki sağlamaktadır. Bu hastalık sonucu ölen kişilerin ise, erken teşhis tanısı konulmayan ve tedavide geç kalınmış olan, hastalığı çok ileri derecede ilerlemiş kişiler olarak belirtilmiştir.

Ağız kanserinin, cinsel yollarla veya yeme, içme gibi ortak kullanım alanlarından kaynaklanmadığı uzman hekim ve doktorlar tarafında belirtilmiştir. Bu hastalığın başkası tarafından bulaşıcı olmadığı ve kişinin yaşam tarzına bağlı olarak oluştuğu bilgileri saptanmıştır.

Kişilerde ağız kuruluğu, boğazda yanma hissi, aşırı derecede nedeni belirlenemeyen ağrı hissi ve yeme, içme, yutkunma zorlukları gibi belirtiler gösteren bu hastalık türü, sinsi ve hızlı bir şekilde ağız ve çevresine yayılmaktadır. Sigara ve alkol tüketimin yüksek olduğu toplumlarda rastlanan ağız içi kanseri, erken tanı ve teşhis konulduğunda tedavisi kolay bir hastalıktır.

Eğer sizde ağız içi ve çevresinde bulunan, bir takım şikayet ve problemler yaşıyor iseniz, size en yakın doktor ve diş hekimlerine başvurabilir ve tedavi yöntemleri oluşturabilirsiniz. Bu hastalıktan korunmak için, ağız ve diş temizliğinize dikkat etmeniz gerekmektedir. Sık sık doktorlar tarafından önerilen ve uygulanması gereken kontrolleri yaptırarak, sağlığınızı garanti altına almış olursunuz. Unutmayın, erken teşhis hayat kurtarır!

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 1 Mayıs 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın