Ağız Kanseri Belirtileri Nelerdir

yorumsuz
2.182 okunma
Ağız Kanseri Belirtileri Nelerdir

Ağız Kanseri Belirtileri Nelerdir

Çoğunlukla 30-50 yaş arasındaki kişilerde daha sık rastlanılan ağız kanseri erkeklerde kadınlara oranla daha sık görülen ciddi bir sağlık sorunudur. Son zamanlarda giderek artan ağız kanseri vakalarının en büyük nedeni aşırı alkol ve sigara tüketimidir. Ağız kanseri genelde dil, ağzın alt bölümü, damak, çene, yanaklar, tükürük bezi ve diş etinin olduğu bölümde ortaya çıkmaktadır.

Ağzımızda bu bölgelere yerleşen kanser hücreleri ana kaynağını ağzımızın içini saran mukozadan almaktadır. Ağız kanserinde teşhis ve tedaviye geç kalındığı zaman kanser daha da ilerleyerek boğaz ve burun gibi ağzın çevresinde yer alan bölgelere de yayılabilmektedir. Eğer bu hastalığa erken müdahale yapılmazsa kanserli hücreler gelişerek kişide besinleri çiğneme, bir şeyler içme, yutkunma ve konuşma gibi eylemlerde bozukluklara neden olurlar.

Tütün ürünleri, alkol kullanımı, bazı besinlerin içeriğinde yer alan kanserojen maddeler, ağız yapısına uygun olmayan protezler ve kötü diş yapısı ağız kanserinin oluşmasındaki başlıca etkenlerdir. Bu nedenle ağız kanserini önlemek amacıyla yediğimiz besinlere dikkat etmeliyiz. Hayatımızdan alkolü ve tütün ürünlerini çıkartmalıyız. Bunların yanında düzenli olarak diş bakımı ve kontrollerini yaptırmak da bu hastalığa yakalanma riskini azaltan bir davranıştır.

Ağız Kanserinin Belirtileri

 • Ağız içerisinde veya boğazda sürekli kanayan ve iyileşmeyen yaraların olması.
 • Ağızda beyaz ya da kırmızı renk tonlarının görülmesi.
 • Besinleri çiğneme ve yutkunma sırasında ağrı oluşması veya bu eylemleri gerçekleştirmede zorluk yaşama.
 • Ağızda, boğazda ya da geniz bölgesinde tahrişlerin olması ve acı hissetme.
 • Yenilen besinlerden hiç tat alamama ve ağız bölgesinde uyuşukluk.
 • Ağız içerisinde çeşitli bölgelerde oluşan şişkinlikler.
 • Herhangi bir neden yokken boğaza bir şey takılmış gibi hissetme.
 • Ses tonunda bozukluk, ses kısıklığı ya da sesin tamamen gitmesi.
 • Dil ve çene hareketlerinde oluşan zorlanmaya bağlı olarak meydana gelen konuşma bozuklukları.
 • Boyunda meydana gelen anormal şişkinlikler.
 • Diş etlerinin hassaslaşması ve dişleri fırçalarken sürekli kanaması.

Ağız kanserinde erken tedavi oldukça önemlidir. Çünkü tedaviye geç kalındığı zaman hastalık sırasında oluşan yüz ve ağız deformasyonları kişinin hayatını olumsuz yönde etkileyecek boyutlara ulaşabilir. Çoğu zaman bu durum ölümcül sonuçlara bile neden olabilmektedir. Bu nedenle eğer bahsettiğimiz belirtiler sizde varsa ya da kendinizde ağız kanseri olduğunu düşünüyorsanız hiç vakit kaybetmeden bir uzmana görünmeniz sağlığınız için atacağınız en güzel adımlardan birisi olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 2 Mayıs 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın