Adenokarsinom Akciğer Kanseri, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
452 okunma
Adenokarsinom Akciğer Kanseri, Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer kanseri, tüm kanser türleri içinde en yaygın görülen ve en fazla ölüme neden olan türlerden biridir. Özellikle solunumu sağladığı ve vücudun ihtiyacı olan oksijeni kullandığı için akciğer, hayati öneme sahip bir organdır. Akciğer kanseri konusunda adenokarsinom akciğer kanseri, belirtileri ve tedavisi konusu ön plana çıkmaktadır.

Adenokarsinom Akciğer Kanseri Nedir?

Adenokarsinom akciğer kanseri, toplam akciğer kanserlerinin yaklaşık olarak %40’lık dilimini oluşturmaktadır. Genellikle sigara içen kişilerde görülse de sigara içmeyen kişilerde en yaygın görülen akciğer kanseri türüdür. Genellikle akciğerin dış kısmında yer alan bu kanser türü, diğer akciğer kanseri çeşitlerine göre daha yavaş büyümektedir. Bu durum da tedavinin olumlu sonuçlanma ihtimalinin artmasına neden olmaktadır. Ayrıca, adenokarsinom akciğer kanseri, diğer türlere göre daha az bir rahatsızlık seyrine sahiptir. Bu tür akciğer kanseri, bayanlarda daha fazla görülmekte ve çocuklarda görülen en yaygın akciğer kanseri türünü oluşturmaktadır.

Adenokarsinom akciğer kanseri, küçük hücreli olmayan akciğer kanseri grubunda yer almaktadır. Bu grupta, skuamoz hücreli kanser, önemli hücreli karsinom, karsinod tümör, tükürük bezi karsinomu, sarkomatöz karsinom gibi farklı çeşitler yer almaktadır. Küçük hücreli olmayan kanser türlerinde farklılıklar mikroskopla incelendikten sonra yapıya göre belirlenmektedir. Her türlü kanser türünde olduğu gibi erken teşhis bu konuda da hayat kurtarıcı özelliğe sahiptir.

Adenokarsinom Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Kanserli hücrenin çok hızlı bir şekilde yayılmadığı adenokarsinom akciğer kanseri belirtileri dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Birçok akciğer sorununda belirtiler benzer olsa da belirtilerin ağırlığının artması sonucunda kanserden şüphelenilmelidir. Öncelikle son bulmayan ve kişiyi oldukça rahatsız eden öksürük sorunuyla kendini göstermektedir. Özellikle bu öksürüğün günün büyük bölümüne yayılması önemli bir belirtidir. Bu öksürüğü kısa süre sonra kanlı balgamın takip etmesi dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

Adenokarsinom akciğer kanseri belirtileri arasında bitmek bilmeyen göğüs ağrısı yer almaktadır. Özellikle nefes alıp verirken bile ağrı olması önemli bir göstergedir. Soluk alıp verirken hırıltılı ses çıkarılması da önemli bir belirti olarak gösterilmektedir. Bunun yanı sıra, durduk yere nefes darlığı sorunun ortaya çıkması ve artık yürümekte dahi zorluk çekilmeye başlanması çok önemli göstergelerdir. Ayrıca, yutkunmakta zorluk çekmek, boyunda ve yüzde şişliklerin ortaya çıkması gibi belirtileri bulunmaktadır.

Adenokarsinom Akciğer Kanseri Tedavisi Nasıldır?

Akciğer kanseri türlerinin genelinde olduğu gibi adenokarsinom akciğer kanserinin hangi evrede anlaşıldığı tedavide en önemli etkendir. Adenokarsinom akciğer kanseri tedavisi için ilk seçenek ameliyattır. Özellikle ilk evrelerde ameliyatla kanserli doku alınmaktadır. İleri aşamalar için kemoterapi, ışın tedavisi, akıllı ilaç tedavisi gibi yöntemler devreye girmektedir.

Adenokarsinom akciğer kanseri tedavisi konusunda hastanın durumuna göre uzman tarafından en doğru karar verilecektir. Tedaviye bağlı kalınması ve moralin yüksek tutulması da son derece önemlidir. Ayrıca, sigaranın da kesinlikle bırakılması gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Mayıs 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın