Saç boyası kanser yapar mı?

yorumsuz
160 okunma
Saç boyası kanser yapar mı?

Saç boyası kanser yapar mı?

Yapılan bir araştırma, saç boyamanın meme kanserine yakalanma riskini artırabileceğini belirtti. Buna yönelik kesin bir neden-sonuç ilişkisi kurulamasa da saçlarını düzenli boyayan bayanların meme kanserine yakalanma ihtimali boyamayanlara yönelik % 14 daha fazladır.

YILDA 5 KEREDEN FAZLA BOYATMAYIN!

Uzmanlar saçların senede 5 kezden fazla boyanmaması dair uyardı. Bu konuda sektör tavsiyesinin ise 4-6 haftada bir benzeri kısa bir süre aralığı olduğuna dikkat çekildi. Ayrıca saçların boyandığında mümkün olduğunca kına, pancar ve kuşburnu benzeri doğal ürünler kullanmasını öneriliyor.

Araştırmacılar buna karşın ” bir takım meme kanserlerine saç boyasının sebep olduğu ” gibi kesin bir neden-sonuç ilişkisi kurulamayacağını vurguladı.

DİĞER KOZMETİKLER TEHLİKELİ Mİ?

Bu konudaki araştırmaların, saçlarını boyayan bayanların daha çok makyaj yapma ihtimalinin yüksek olması sebebiyle zora girdiği kaydedildi. Buna yönelik kanser araştırmasında saç boyasıyla ilişkilendirilen bir takım etken maddeler, esasında diğer kozmetik ürünlerinden kaynaklanmış olabiliyor.

KOZMETİK FİRMALARI İTİRAZ EDİYOR

Kozmetik dernekleri ise, ürünlerin yüzlerce testi başarıyla geçerek piyasaya sürüldüğü için sağlık problemi yaratmasının mümkün olmadığı müdafaa ediyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 20 Ekim 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın