Karaciğer Yağlanması, Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Yağlanması, Belirtileri ve Tedavisi için yorumlar kapalı
118 okunma
Karaciğer Yağlanması, Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Yağlanması

Karaciğer yağlanması, diğer karaciğer hastalıklarına nazaran daha kolay tedavi edilebilir niteliktedir. İlk evrelerde teşhis edilirse, tıbbi tedaviye bile ihtiyaç duymadan iyileşme sağlanabilecek bir hastalıktır. Ancak, tedavi edilmezse ve yağlanma artarsa, karaciğerin fonksiyonlarını kaybetmesine sebep olur ve daha ciddi boyutta farklı hastalıklar ortaya çıkar. Karaciğer yağlanmasıkaraciğerde, normalinin kat kat üstünde yağ birikmesi durumudur. Sağlıklı karaciğerde, az miktarda yağ bulunması normal kabul edilir. Yağlanmanın çoğalması durumunda bir hastalıktan söze edilebilir. Karaciğer yağlanması, yaş ve cinsiyet ayrımı olmaksızın herkeste görülebilecek yapıda bir hastalıktır.

Karaciğer yağlanmasının nedenleri

-Karaciğer yağlanması, genelde alkole bağlı olarak oluşur. Karaciğer, alkolü ayrıştırmada zorlanır. Bu nedenle, harcaması gerekenden fazla performans harcar. Sonuçta fonksiyonları zayıflar ve yağlanma oluşur.

-Karaciğer yağlanmasının alkol dışında da sebepleri vardır. Şeker hastalığı olan kişilerde, karaciğer yağlanması görülebilir.

-İlerleyen yaş: Yaşın ilerlemesi karaciğer yağlanması görülme riskini arttırır. Yaş ilerledikçe metabolizma zayıfladığından, beslenme ve egzersiz düzenine de dikkat edilmiyorsa, karaciğerde yağ birikmesi kaçınılmazdır.

-Fazla kilolar: Çok kilolu kişilerde doğal olarak karaciğer yağlanması oluşabilir. Ancak, hızlı bir şekilde kilo veren ve kilo dengesi sürekli değişen kişilerde de karaciğerde yağ toplanması meydana gelmektedir.

-Sağlıksız beslenme: Son zamanlarda, özellikle gençler tarafından sıklıkla tüketilen fast food yiyecekler, hazır ve dondurulmuş gıdalar, karaciğer yağlanmasına sebep olduğu gibi, daha tehlikeli hastalıklara da davetiye çıkarır.

Karaciğer yağlanmasının belirtileri

-Halsizlik: Yağlanmanın şiddetine bağlı olarak halsizlik artar.

-Karnın sağ üst tarafında ağrı oluşur.

-Yağlanmanın artmasıyla diğer organların zarar görmesi, vücudun farklı bölgelerinde ağrı oluşmasına sebep olur.

-Mide bulantısı: Karaciğerin işlevinin zayıflaması metabolizmanın işleyişini bozduğu için, mide bulantısı, zaman zaman kusmaya sebep olur.

-Kötü ağız kokusu: Sindirimle alakalı olarak, karaciğer yağlanması olan kişilerde nefes kokusu değişir.

-Vücutta sararma: İlerleyen evrelerde, hastanın cildinde ve göz aklarında sararma oluşur.

-Şişkinlik ve hazımsılık: Yağlanan karaciğer, besinleri ayrıştırma görevini gerektiği gibi yapamadığından kişide sürekli hazımsızlık ve şişkinlik oluşur.

-Hafıza karışıklığı: Hastalığın önemli ölçüde arttığı zamanlarda ortaya çıkan karaciğer yağlanması belirtileri arasındadır.

-Vücut sıcaklığının artması: Karaciğer, vücudun düzenli çalışmasında birçok görevi tek başına üstlendiği için, yağlanmaya bağlı olarak performansının düşmesi, hastanın vücut sıcaklığının artmasına, zaman zaman yüksek ateşe sebep olur.

Karaciğer yağlanmasının tedavisi

Karaciğer yağlanmasının tedavisi, genellikle basittir. Hastalık, bazı kan ve fonksiyon testleriyle teşhis edilir. Öncelikle yapılacak ilk şey, kişi kiloluysa kilo vermesi sağlanmalıdır. Uzman bir diyetisyen tarafından hazırlanan diyet programıyla çok rahat ve sağlıklı bir şekilde kilo verilebilir. Eğer hasta alkol kullanıyorsa, acilen bırakması gerekmektedir. Aksi takdirde tedaviden olumlu sonuç alınamaz. Beslenme düzenine de dikkat edilmelidir. Kızartma tarzı yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Bu önlemlerin haricinde doktor gerek duyarsa, bazı ilaçlarla tedaviyi destekleyebilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 22 Kasım 2017