Karaciğer Kireçlenmesi, Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Kireçlenmesi, Belirtileri ve Tedavisi için yorumlar kapalı
111 okunma
Karaciğer Kireçlenmesi, Belirtileri ve Tedavisi

Tıptaki adı kalsifikasyon olan karaciğer kireçlenmesi, ultrasonografik  olarak tanısı konulan bu sağlık sorunu, karaciğerdeki iltihaplanmanın geçmesinin ardından oluşur. Karaciğerin dokusunda, damar yapısında veya karaciğer kapsülünde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Karaciğer kireçlenmesi, karaciğer enfeksiyonuna neden olmaktadır. Ya da karaciğerdeki görülen bazı enfeksiyonlar, kireçlenmeyi beraberinde getirir. Kireçlenme ve enfeksiyon rahatsızlıkları beraber görülen iki sağlık durumu olur. Karaciğer kireçlenmesi, karaciğerde mevcut olan başka bir rahatsızlığın karaciğere zarar vermemesi için dokularda kalsiyum birikmesi ile oluşur.

Hemen önceki bir enfeksiyon rahatsızlığı ile görülen kireçlenme, karaciğer kireçlenmesi veya hepatik kalsifikasyon olarak bilinir. Karaciğer üzerinde kalsifikasyon, genelde kalsiyumun, bölgeyi daha fazla hasardan korumak için, geçmiş enfeksiyon veya yaralanmalardan etkilenen bölgelerde oluştuğunu gösterir. Bir fetüsün bir ultrasonunda, gebelik sırasında kalsiyum oluşumu da görülebilir.

Karaciğerin kalifikasyonu, ciddi bir bozukluk veya altta yatan durumla sıkça ilişkili olmasa da, kalsifikasyonlu bir karaciğer, karaciğer lezyonlarını veya tümörleri işaret edebilir. Karaciğer taraması sırasında görülen tek düzensizlik karaciğer kalsifikasyonunun varlığı ise, bu genellikle endişe edilecek önemli bir neden değildir. Vücut, alınan ilaçlar için olumsuz tepki gösteriyorsa, ilaçlar bazen karaciğerde kireçlenmeye neden olabilir. Kireçlenme ile bağlantılı olan karaciğer enfeksiyonları için oluşan belirtiler ve şikayetler karaciğer için de geçerlidir. Karında şişlik ve ağrı, bulantı, kusma gibi belirtiler görülür.

Bir yeni doğanda karaciğer kalsifikasyonu, rahimde veya doğumdan kısa bir süre sonra ortaya çıkabilen enfeksiyona neden olabilir. Karın iltihabı, doğum sırasında bağırsağın duvarının kopması nedeniyle yenidoğanlarda kalsifik karaciğer rahatsızlıklarına neden olabilir. Karaciğer bölgelerinde kalsiyum oluşumuna neden olan enfeksiyondan fetal dışkı maddesinin drenajı, mekonyum olarak da bilinir, sorumlu olabilir. Çevredeki dokulara zarar veren karaciğerde oluşan kan pıhtıları kireçlenmeye de neden olabilir. Karaciğer kireçlenmesi, aşırı alkol tüketimine bağlı olabilir. Karaciğer, kendini alkol hasarından iyileştirmeye çalıştığında ortaya çıkar. Sonuç olarak karaciğerde biriken bir kalsiyum çökelir. İlerlemiş ve şiddetli vakalarda, kireçlenme ile birlikte siroz hastalığı ortaya çıkabilir.

Karaciğer rahatsızlıkları kireçlenmeye de neden olabilir. Karaciğerdeki kistler veya tümörler bu oluşumun başlıca nedenidir. İyi huylu bir tümör, lezyon veya kistte semptomlar olmayabilir. Kalsifikasyon ultrasonografik işlem veya BT taraması ile tespit edilebilir. Bir biyopsi, bu büyümelerin kanserli olup olmadığını belirleyebilir. İyi huylu olursa, tedavi gerekmez ve durum zamanla çözülebilir. Karaciğer kalsifikasyonu, karaciğerdeki bir başka enfeksiyon, tümör ve lezyonların varlığına işaret etmesi bir rahatsızlığa işaret etmesi demektir. Bir kitlenin veya radyasyon terapisinin kaldırılması için yapılan cerrahi  müdahale, bir tümörün yol açtığı karaciğerde kalsifikasyon için bir seçenek olabilir.

Karaciğer kalsifikasyonu bulanan bir yeni doğanın doğumda karaciğer tümörü bulunursa, genellikle iyi huylu bir kütle olur. Tipik olarak, büyüme cerrahi müdahale gerektirir. Çoğu durumda, bebeğin tıbbi müdahaleye ihtiyacı yoktur. Karaciğeri destekleyici ve toksinleri atmasına yardımcı olan besinler, kilo vermeye çalışmak, kolesterolü azaltmak, kireçlenmeyi azaltacak uygulamalardır. Alkol, obezite gibi karaciğer için her rahatsızlığa tehdit olan hususlar,  karaciğerin zarar görmemek için verdiği savaş sonrası biriken kalsiyum için iki önemli etkendir. Karaciğer için alkolden uzak durmak, obezite riski taşımamakta dolaylı bir tedavi yöntemidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 30 Kasım 2017