Kanser Belirtileri Nelerdir?

Kanser Belirtileri Nelerdir? için yorumlar kapalı
364 okunma
Kanser Belirtileri Nelerdir?

Kanser Belirtileri

Çağımızın en yaygın görülen ve en önemli hastalıklarından biri olan kanser çeşitli belirtilerle birlikte ortaya çıkmaktadır. Bu belirtiler zamanında fark edildiğinde erken tanı ve tedavi mümkün hale gelmektedir. Bundan dolayı kanser türleri ve belirtileri ile ilgili bilgi sahibi olunması fayda sağlamaktadır.

Kanser belirtileri hastalığın vücudun hangi bölgesinde görüldüğüne bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle belirtilere bakılırken bölgesel bazda inceleme yapmak gerekmektedir. Sıklık görülen kanser türleri incelendiğinde bunlar içerisinde akciğer kanseri, göğüs kanseri, lösemi, mesane kanseri, yumurtalık kanseri ve birkaç kanser çeşidi daha yer almaktadır. Dolayısıyla öncelikle bu hastalıklar hakkında bilgi edinmek yararlı olmaktadır.

Genellikle insanlar kanserin bulaşıcı olduğunu ve bu şekilde belirti göstereceğini düşünürler. Ancak bu yanlış bir düşüncedir, kanser hastalığı bulaşıcı değildir. Dolayısıyla kanser hastalarının yakınında durmak ya da onlarla temas halinde olmak herhangi bir tehlike arz etmemektedir.

Akciğer Kanseri 

Akciğer kanseri en hızlı yayılma gösteren kanser türleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle belirtileri hakkında mutlaka bilgi edinilmeli ve erken teşhis yapılmalıdır. Yapılan araştırmalara göre bu kanser türü erkeklerde daha yaygın biçimde görülmektedir. Bunun altında yatan en önemli nedenlerden biri ise sigara içme oranının kadınlara kıyasla erkeklerde daha fazla olmasıdır.

Akciğer kanseri belirtileri içerisinde git gide artan seviyede öksürük problemi vardır. İlk etapta öksürüğün başka sebeplerden kaynaklandığı düşünülse de uzun sürmesi ve gittikçe şiddetinin artması akciğer kanserine işaret etmektedir. Öksürükle birlikte koyu renkli balgam da görülmektedir.

Göğüs ağrısı ile nefes darlığı da akciğer kanseri belirtileri arasında sayılmaktadır. Özellikle nefes darlığı hastalığın bütün evrelerinde ortaya çıkabilir. Bundan dolayı bariz belirtilerden biri olarak kabul edilir. Bunların yanı sıra sürekli tekrar eden enfeksiyonlar, vücutta ağrı, ses kısıklığı, yutma güçlüğü ve göz kapağı düşüklüğü de akciğer kanseri belirtileri içerisindedir.

Bağırsak Kanseri 

Bağırsak yani kolon kanseri tehlikeli kanser türleri arasında yer almaktadır. Erken tanı sayesinde ilk evrelerde hastalığın tedavisi mümkün olmaktadır. İlk evrelerde kanser karın şişliği ve ağrısı, iştah kaybı, halsizlik hissi, kabızlık gibi durumlar ile kendini belli etmektedir.

Hastalık genellikle kalın bağırsakta ortaya çıkmaktadır. Kanser hücrelerinin ilerlemesiyle birlikte diğer organlara da sıçrayabilmektedir. Kanserin işaretçisi olarak dışkıdan kan gelmektedir. Bu yönüyle pek çok kişi tarafından hemoroid hastalığı ile karıştırılsa da kanserde kaşıntı, acı yumru gibi durumlar da görülmektedir.

Bağırsak kanserinin belirtileri sağ kolon için baş dönmesi, çarpıntı, ellerde ve ayaklarda çabuk üşüme, halsizlik iken sol kolonda ise dışkılama hissi fakat bu hisse rağmen dışkılayamama gibi belirti meydana gelmektedir. Bunun haricinde tümörler de bağırsak kanserinin belirtisi olabilmektedir.

Böbrek Kanseri 

Genellikle elli beş yaşının üzerindeki kişilerde görülen böbrek kanseri ilerleyen evrelerde daha belirgin belirtiler vermektedir. Bu nedenle sinsi bir hastalık olarak da bilinir. Böbrek hücrelerinin kötü Hutlu tümörler meydana getirmesiyle hastalık başlar. Bu tümörler diğer dokulara ve organlara sıçrar. Bundan dolayı böbrek kanseri teşhisi koyulduğunda genelde hastalık diğer organlara da sıçramış konumunda olmaktadır.

Böbrek kanseri ilk evrelerde belirti vermediğinden dolayı insanların daha dikkatli davranmaları gerekmektedir. İleri evlerde ise sıklıkla idrara çıkma ve idrarda kan, bel ve sırt bölgesinde ağrı, şişlik görülür. Bunların haricinde ateş ve kilo kaybı, kandaki kalsiyum miktarının artması, yüksek tansiyon gibi belirtiler de ortaya çıkabilir. Bu belirtiler diğer hastalıklar ile benzerlik gösterse de bu konuda dikkatli davranmak gerekmektedir.

Cilt Kanseri

Cilt kanseri belirtileri gözle görülebilir nitelikte olduğundan dolayı erken teşhisi mümkün olan hastalıklar arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Genel olarak cilt yüzeyinde leke, yara çıkması ve bunun ortalama bir ay boyunca geçmemesi ilk belirtiler olarak bilinmektedir. Cilt kanseri kendi içerisinde birkaç çeşide ayrıldığından dolayı hastalık için görülecek belirtiler de türe bağlı olarak değişmektedir.

Cilt kanseri her ne kadar yaygın olarak görülse de ölüme yol açma ihtimali diğer kanser türlerine göre azdır. Kanser belirtisi olarak ciltte görülen lekelerin diğer lekelerden farklı bir görünme sahip olması kabul edilebilir. Ayrıca lekenin giderek büyümesi ve farklı alanlara yayılması, yeni şişliklerin oluşması, kaşıntı, hassasiyet ve ağrı görülmesi, deri üzerinde bulunan benin görüntüsünün değişmesi en önemli belirtiler arasında sayılmaktadır.

Gırtlak Kanseri 

Gırtlak kanseri genellikle sigara içen kişilerde daha fazla görülmektedir. Sigaranın içerisinde bulunan maddeler gırtlağın zarar görmesine ve kansere sebep olmaktadır. En sık rastlanan kanser türlerine bakıldığında gırtlak kanseri alt sıralarda yer almaktadır. Kanserin görüldüğü yaş grubu elli beş yaş ve üstü olduğundan dolayı bu yaşlarda sağlıklı olabilmek için mutlaka sigaradan uzak durulması gerekmektedir.

Gırtlak kanseri ses tellerine etki etmektedir. Bu nedenle en önemli belirti ses telleri ile alakalı olmakta ve hastalarda ses değişimi meydana gelmektedir. Yaklaşık iki haftadan daha uzun süren ses kısıklığı olduğunda mutlaka gırtlak kanseri riskine karşı doktora başvurulmalıdır. Bunun dışındaki belirtiler ise nefes darlığı ve hırıltılı nefes alma, kalıcı boğaz ağrısı, şiddetli öksürük, boğaz kısmında şişlik, kulak ağrısı, kilo kaybı, halsizlik ve yorgunluk olarak ifade edilir.

Kan Kanseri 

Lösemi yani diğer adıyla kan kanseri genel olarak kemik iliğinde ortaya çıkmakta ve daha sonra kan yoluyla giderek yayılmaktadır. Çoğunlukla bu kanserin tedavisinin zor olduğu düşünülse de erken tanı ile başarı elde edilme olasılığı son derece yüksektir. Erken tanı için kanser belirtileri hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

Kan kanseri belirtileri içerisinde ilk sırada kan hücre sayısının azalması gelmektedir. Kanserli hücreler normal hücrelerin sayısını geçer ve hastalık giderek yayılarak belirtiler ortaya çıkar. Kan kanseri hastalarında yüksek ateşi yorgunluk, halsizlik, kilo kaybı, iştahsızlık ve gece uyku esnasında terleme gibi genel belirtiler görülür. Bunun yanı sıra karın bölgesinde şişlik, uzun süreli enfeksiyonlar, eklem ağrıları, lenf düğümlerinin şişmesi, baş ağrısı ve nöbetler gibi belirtilere de lösemi hastalarında rastlanmaktadır. Hastalık belirtileri ilk aşamada fark edilmediği takdirde kan kanseri böbrek, göz gibi organlara yayılabilir.

Meme Kanseri

Yapılan açıklamalara göre ülkemizde her sekiz kadından biri meme kanseri ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu nedenle farkındalığı artırmak adına insanların meme kanserine karşı bilinçlenmesi ve belirtileri hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Böylelikle erken teşhis ile kanseri kısa süre içerisinde tedavi etmek mümkün hale gelmektedir.

Meme kanseri belirtileri incelendiğinde ilk belirti meme başında ya da koltuk altı kısmında ele kitle gelmesidir. Bunun için düzenli aralıklarla kontrol edilmesi gerekmektedir. Meme başından kanlı ve şeffaf akıntı, içe doğru çekilme, memenin cildinde meydana gelen soyulmalar ve kabuklanmalar kanser işaretçileri olarak görülür. Bunların haricinde meme boyutunda büyüme, şeklinin bozulması veya renginin değişmesi de kanser odluğunu göstermektedir. Ayrıca meme cildinde ödem ve şişlik de kanser hastalarında ortaya çıkmaktadır. Bu belirtilerinden bir ya da birkaç tanesi var ise hiç zaman kaybetmeden doktora başvurulması gerekmektedir.

Mide Kanseri

En sık görülen kanserler arasında dördüncü sırada yer alan mide kanseri, mideye yerleşmekte ve giderek yayılmaktadır. İlk evrelerde mide kanseri pek fazla belirti vermese de dikkat çeken belirtisi hazım sorunu ve şişkinliktir. Bu hastalar et ve et ürünlerine karşı oldukça isteksizdirler. İlerleyen aşamalara geçildiğinde yemek sonrası şişkinlik, bulantı, kusma ve karın ağrısı görülmektedir.

Mide kanseri olan kişilerde kan pıhtısı görülme ihtimali yüksektir. Yemek yenirken aşırı yemek yenmediği halde fazla doygunluk hissi ortaya çıkmaktadır. Kanser hastalarında mide asidi giderek artmaktadır. Genellikle bulantılar ve yutma sorunları hastalık belirtilerindendir. Hastalığın ileri evrelerinde görülen belirtiler ise dışkıda kan, iştahsızlık ve batında sıvı olarak belirtilmektedir.

Bazı durumlarda mide kanseri herhangi bir belirti ortaya çıkarmadan da ilerleyebilmektedir. Bundan dolayı mide ile alakalı en ufak bir sorun odluğunda bile ihmal edilmemeli ve doktor kontrolünden geçilmelidir.

Rahim Kanseri 

Rahim kanseri belirtileri genellikle fark edilir düzeyde olmaktadır. Bu belirtiler içerisinde en yaygın olanı vajinal kanamadır. Bu kanamalar uzun süreli ve beklenmedik şekilde ise bu durum rahim kanserinin habercisidir. Kanama çoğunlukla kırk yaşının üzerindeki kadınlarda anormal şekilde görülmektedir.

Hormonlarla alakalı değişiklikler rahim kanseri belirtileri arasında yer alır. Buna bağlı olarak obezite, rahim alanında büyüme ve diyabet meydana gelebilmektedir. Ayrıca alt karın bölgesinde ağrı, adet periyodunun süresinin uzaması ve kanama şiddetinin artması, menopoza girmiş olan kadınlarda berrak, beyaz renkte ve ince akıntı söz konusu olmaktadır. İlk bakıldığında bu belirtiler normal gibi görünse de fark edildiğinde her türlü ihtimale karşı mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir. Böylelikle erken teşhis sayesinde rahim kanseri hastalığından kurtulmak mümkün hale gelmektedir. Bu durum tüm kanser türler için geçerli olduğundan dolayı belirtiler konusunda hassas ve dikkatli olunmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 8 Kasım 2017