Kan Kanseri Nasıl Önlenebilir?

yorumsuz
150 okunma
Kan Kanseri Nasıl Önlenebilir?

Kan Kanseri Nasıl Önlenebilir?

Teşhis konar konmaz sizleri büyük bir umutsuzluğa sürükleyecek olan rahatsızlıklardan birisi kan kanseridir. Ancak bu hastalıkla ilgili önemli bilgileri sizlere aktararak, nasıl önleyebileceğinize ve bunun gerçekten mümkün olup olmadığına değineceğiz. Böylece sizler de günlük yaşamda nelere dikkat etmeniz gerektiğinin yanıtını alabilecek ve kan kanseri ile ilgili tedbirlerin neler olabileceği konusunda bir fikre sahip olabileceksiniz.

KAN KANSERİNDE RİSK FAKTÖRLERİ

Anne karnından itibaren çocukluk dönemlerinde ve sonrasında kan kanserinin oluşmasında risk faktörleri vardır. Her ne kadar nedeni tam olarak bilinmese de, bazı durumların tetiklediği düşünülmektedir. İşte kan kanserini önlemenin yollarını öğrenmek için, öncelikle bunlardan haberdar olmak gerekmektedir.

Radyasyon, kimyasal içerikli maddeler, sigara alışkanlığı, alkol, beslenme bozuklukları nedeniyle bedenin düşmesi ve bağışıklık sisteminin zayıflaması, hareketsizlik ve uyku düzeninin bozuk olması nedeniyle hücrelerin kendini yenileyememesi gibi sebepler kan kanserinde risk faktörlerindendir.

KAN KANSERİNİ ÖNLEMEK MÜMKÜN MÜ?

Yukarıda belirttiğimiz gibi risk faktörleri hakkında bilgi sahibi olduğunuzda, önlemek için hangi adımları atmanız gerektiğinin de daha kolay farkına varabilirsiniz.

  • Risk faktörleri arasında ilk sırada radyasyona maruz kalma maddesi bulunmaktadır. Bundan uzak durmak ve dikkatli olmak son derece önemlidir.
  • Ayrıca kimyasal maddelerin bulunduğu yerlerde çalışmanız da bu faktörlerden birisi olacağı için, önlemek adına uzaklaşmanız gerekir. Benzin istasyonlarında çalışma gibi durumlarda bunlardan birisidir.
  • Aşırı sigara ve alkol bağımlısı olmadığınızda ve bu kötü alışkanlıkları bıraktığınızda kanseri önlemek için gerekli adımları atmış olacaksınız. Bu sebeplerin tetiklediği ve bu nedenle oluşan kanser türlerini önlemede işe yarayabilir.
  • Sağlıklı beslenmek gerekmektedir ve vücudun ihtiyacı olan uykuyu almak gerekir. Bu aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayacaktır. Bağışıklık sisteminin zayıflaması demek, tüm hastalıkların vücudunuzu saracağı anlamına gelecektir. Bunlarda birisi olan kan kanserini önlemek istediğinizde, bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak için bu adımları atmanız gerekmektedir.

Bu konuda daha fazla bilgi almak için uzman isimlere başvurmanız gerekecektir. Sizlere daha net bilgileri verecek olan uzman doktorlar sayesinde kan kanserini nasıl önleyebileceğinize dair gerekli bilgileri alabilirsiniz. Böylelikle hem kendiniz, hem de ailenizdeki diğer bireyler daha az risk altında olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 21 Ekim 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın