Dilde Tümör, Belirtileri ve Tedavisi

Dilde Tümör, Belirtileri ve Tedavisi için yorumlar kapalı
452 okunma
Dilde Tümör, Belirtileri ve Tedavisi

Dilde Tümör

Sindirimin bir parçası olan ve aynı zamanda konuşmayı sağlayan dil, çok önemli bir organdır. Dil tümörü, çok sık karşılaşılan bir kanser türü değildir. Ancak dilde tümör oluştuğu zaman, dil görevlerini doğru bir şekilde yapamaz ve bu da kişide bazı sorunlara sebep olur. Genellikle dilin alt ve yan taraflarında görülen tümörler ağrılara sebebiyet vererek kişiye rahatsızlık vermektedir. Dil tümörü genellikle kanamalara neden olur ve ağzında tümör oluşan kişide tat bozuklukları meydana gelir. Dil üzerindeki bu tümörlerin kanaması sonucu oluşan yaralar uzun süreler geçmeyerek, kişide yemek yerken ve sıcak bir şey içerken şiddetli ağrılara sebebiyet verir. Bunun sonucu olarak kişide iştahsızlık görülür. Genellikle orta yaş üzeri kişilerde görülen dil tümörleri, erken müdahale edilmediği takdirde kişinin sağlığını tehdit edecek boyutlara ulaşır. Bazen bu tümörlerden kurtulmak için dilin bir kısmı alınabilmektedir. Ancak hastalık genellikle çok ilerlemeden fark edilir ve kısa zamanda sorunsuz bir şekilde ortadan kaldırılır.

Dil Tümörü Belirtileri

Dil üzerinde oluşan beyaz ve kırmızı benekler, boğazda sürekli iltihap, ağız içinde görülen hissizlik, tükürükte kan görülmesi, boyundaki lenf bezlerinde şişlik, dil üzerinde sertleşme, iyileşmeyen yumru ve yaralar, seste, tat alma duyusunda bozukluk gibi belirtileri bulunmaktadır.

Dil Tümörü Nedenleri

En önemli nedenlerin başında sigara ve alkol tüketiminin uzun yıllar boyunca devam etmesidir. İlk zamanlarda dilde iltihaplanma şeklinde ortaya çıkar ve daha sonra tümör oluşur. Diğer bir sebep ise, uygun olmayan diş protezleridir. Bunlar ağız içinde iltihaplanmalara sebep olarak ileriki dönemde tümör oluşumuna neden olmaktadır. Bir başka faktör ise tamamen genetik olarak oluşmaktadır. Genetik olarak oluşan dil tümörlerinin önüne geçmek çok zordur. Uygulanan tedavilerle tamamen ortadan kaldırılabilmektedir. Demir ve bazı vitaminlerin eksikliği de dil tümörü oluşmasına neden olur.

Dil Tümörünün Teşhisi

Genelde hastanın şikâyet ile doktora gitmesi sonucu yapılan kan testleri ile tümörün türü belirlenir. Ayrıca parça alınarak patolojik incelemeden sonra da teşhis konulabilir. Gerektiği takdirde ise tıbbi görüntüleme cihazları kullanılarak da tümörün türü belirlenebilir.

Dil Tümörü Tedavisi

Dil tümörü ilerledikten sonra, bacaktan veya kalçadan yumuşak doku parçaları alınarak, dildeki boşluklar doldurulur ve kişinin konuşma bozukluğu çekmemesi ya da daha az çekmesi sağlanır. Bazen çene kemiğinin de operasyonla çıkarıldığı görülür. Genelde erken teşhis edilmiş olan tümörler, sorun fazla büyümeden çözülür ve kemik ya da doku çıkarılması gibi durumlar yaşanmaz. Dil tümörü çene kemiğine yakın yerde oluşursa çene kemiği operasyonla çıkarılır. Dil tümöründe ayrıca radyoterapi tedavisi de uygulanır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Kasım 2017