Dil Kanseri Tedavisi

Dil Kanseri Tedavisi için yorumlar kapalı
201 okunma
Dil Kanseri Tedavisi

Dil Kanseri Tedavisi

Dil üzerinde bulunan kötü huylu tümörlerin kontrolsüz olarak büyümesiyle ortaya çıkan dil kanseri, tedavi edilmediği takdirde lenf bezlerine ve vücudun diğer organlarına yayılır. Hastalığın belirtileri erken fark edilip erken teşhis edilirse, kanserli hücreler tedavi edilerek kanser daha fazla vücuda yayılmadan kurtulma şansı bulunur.

Ağız içerisinde sebepsiz yaralar çıkıyorsa ve üç haftayı aşkın süredir iyileşmiyorsa mutlaka bir kulak burun boğaz uzmanına görünüp muayene olunmalıdır. İlk olarak, uzman hekim tarafından dil üzerinde lezyon incelemesi yapılır. Dil, yoğun ışık altında kontrol edilir ve dildeki değişiklikler incelenir. Boyundaki lenf bezleri de el ile kontrol edilir.

Doktor muayenesinden sonra tümörden şüphelenilirse, ultrason, bilgisayarlı tomografi veya MR gibi radyolojik görüntüleme yöntemleri kullanılarak derinlemesine bakılır. Tümör var ise, tümörlü bölgeden biyopsi ile parça alınır ve patolojik inceleme için laboratuara gönderilir. Patolojik sonuca göre dil kanserinin hangi evrede olduğu, tümörün boyutu, yerleşim yeri, yayılıp yayılmamasına göre tedavi uygulanmaya başlanır. Dil kanserinde başvurulan başlıca tedavi yöntemleri şunlardır:

Cerrahi Müdahale

Dilde bulunan lezyonlu bölgeler, görüntüleme yöntemlerinden biriyle görüntülenir ve ameliyat ile alınır. Cerrahi tedavi yöntemleri şu şekildedir:

  • Dil kanseri iyice ilerlemiş ve ağız içine yayılmışsa, dilin büyük kısmı ya da tamamı ameliyat ile alınır.
  • Dil kanseri çene ve çene kemiklerine yayılmışa, ameliyat ile bu kısımlardaki tümörler temizlenir, gerekirse bu bölgelerdeki kemik ve dokular da alınabilir.
  • Dil kanseri, dil ve ağızdan çıkarak boyun bölgesine sıçramışsa, ameliyat ile boyundaki lenf bezleri alınır.
  • Cerrahi müdahaleler sonucu hastanın yüzünün şeklinde ya da ağız bölgesinde oluşan deformasyonlar estetik ameliyat ile giderilir.

Radyoterapi

Dil üzerinde ameliyata gerek olmayan tümörlerin yok edilmesi ya da ameliyat için riskli olan tümörlerin küçültülüp ameliyata hazır hale gelmesi için ışın tedavisi yani radyoterapi uygulanır.

Kemoterapi

Ağız yolu ile veya kan yolu ile alınan ilaçlarla uygulanan kemoterapi, kanserli hücrelerin yayılmasını durdurur. Ayrıca ameliyat ve radyoterapiden sonra hastalığın tekrar ortaya çıkmaması için de bir süre kemoterapi tedavisi uygulanır.

Tüm bu müdahaler zamanında uygulanabilirse, dil kanseri tedavisinde başarı oranı çok yüksektir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 6 Kasım 2017