Dil Kanseri Nedir?

Dil Kanseri Nedir? için yorumlar kapalı
320 okunma
Dil Kanseri Nedir?

Dil Kanseri Nedir?

Dil kanseri, dilin yapısını oluşturan farklı doku hücrelerinin sistemsiz büyümesi denir. Dilin epitel tabakasında bulunan tükürük bezi hücresinde oluşmaya başlar. Bu kanser hücresi tedavi edilmediği takdirde vücudun diğer organlarına ve lenf bezlerine sıçrayarak kişinin hayatını tehdit altına sokar. Dil kanseri ileri yaşlarda görülür. Erkeklerde görülme oranı ise daha yüksektir.

Dil kanseri 2 huylu şeklinde sınıflandırılır. Kötü huylu (habis, malign) ve iyi huylu (selim, benign) olarak adlandırılmaktadır. Kötü huylu dil kanseri birkaç hafta içerisinde ciddi ilerleme kaydeder. Hücrenin etrafındaki dokuya zarar vererek vücudun diğer organlarına sıçrar. Bu nedenle kanserin ilerlemesine neden olur. Tedavi süreci sonlanır ve hastanın hayatı tehlike altındadır. İyi huylu dil kanseri ise yıllar boyunca çevredeki dokulara hasar vermeden hücreyi iterek büyür. Vücudun diğer organlarına sıçrar. Ancak herhangi bir tehdit unsuru oluşturmaz. Dil kanseri, dilin üzerinde ağrısız bir şekilde yara oluşur. Bazı kişilerde yara oluşmadan önce bölgede ağrısız bir şişlik oluşur. Bu şişlik zamanla beyaz ve kırmızı kabartılar oluşur. Kabartılar ise zamanla kansere dönüşür.

Dil kanseri sadece dil üzerinde değil bazı kişilerde boyun bölgesinde oluşur. Boyun bölgesinde oluşan kanser dil kanseri olarakta adlandırılır. Boyun bölgesinde oluşan kanser ise boyunda şişlik oluşur. Bu şişlik lenf bezinde oluşur. Hasta öncelikle boyun bölgesinde ağrı hisseder. Kanser ilerlemeye başladığında ise hastada zamanla yutkunma, konuşma, kulak ağrısı ve kanamalara problemlerine neden olur.

Dil kanseri neden olur?

Dil kanserinin oluşumunda baş etkenler sigara, alkol ve ağız içi aparat tahrişinin olmasıdır. Öncelikle sigara kullanımının fazla olması dil hücresinin tahriş ve hücre azalmasına neden olur. Kendisini yenilemek isteyen hücre bölünmeye başlar. Bu kontrolsüz hücre bölünmesi kansere neden olur. Alkol kullanımı ise hücre zarının yapısını bozan maddenin olmasında dolayı risk faktörü arasındadır. Dil kanserine neden olan diğer etken ise ağız içi aparat kullanımıdır. Bu aparatların dile sürtünme ve batması uzun süre devam ettiği takdirde zamanla kanser oluşumuna sebep olur. Aynı zamanda ağız bakımının eksik ve yetersiz yapılması ileri dönemde kanserin görülmesine etkendir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 15 Kasım 2017